لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

حمله تند معاون ترامپ به ایران: برجام را پاره می‌کنیم


مایک پنس در کنار دونالد ترامپ
مایک پنس در کنار دونالد ترامپ

مایک پنس معاون انتخابی دونالد ترامپ، کاندیدای حزب جمهوری‌خواه اعلام کرد که در صورت پیروزی، توافق اتمی جامعه جهانی با ایران(برجام) را پاره خواهد کرد.

آقای پنس در جمع هواداران کاندیدای حزب جمهوری‌خواه گفت: «باید به شما بگویم که وقتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شود، ما این توافق اتمی با ایران را پاره می کنیم. همپیمانانمان را به صف خواهیم کرد و به ایران، سردسته کشورهای حامی تروریسم اجازه نخواهیم داد که سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

این موضعگیری تندتر و شدیدتر از مواضعی است که تاکنون دونالد ترامپ درباره ایران و توافق هسته‌ای اتخاذ کرده بود.

آقای ترامپ بارها در کارزار تبلیغاتی خود با اینکه توافق اتمی را بدترین توافق توصیف کرده، اما گفته بود که درباره مفاد آن دوباره مذاکره خواهد کرد.

در مناظره دوم دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ مواضع خود نسبت به ایران را تشدید کرد و ایران را کشوری حامی تروریسم نامید؛ اما در عین حال گفت ایران همراه روسیه و دولت اسد در سوریه با داعش می جنگد.

پاره کردن برجام وعده‌ای بود که بارها از سوی تد کروز عنوان شده بود اما اصولگرایان در ایران آن را به دونالد ترامپ منتسب کرده‌اند. از جمله حسین شریعتمداری، مدیر روزنامه تندروی کیهان، از پاره کردن توافق هسته‌ای استقبال کرد و این اقدام را "عاقلانه‌ترین برنامه ترامپ دیوانه" نامید.

آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز خرداد ماه امسال گفت: «الان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا دارند تهدید می‌کنند که برجام را پاره می‌کنیم؛ اگر آنها برجام را پاره کردند ما آن را آتش می‌زنیم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG