لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

رئیس مجلس نمایندگان: دیگر از ترامپ حمایت نمی کنم؛ ترامپ: رایان به بودجه توجه کند


پل رایان، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا
پل رایان، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که قصد حمایت و دفاع از دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه را ندارد و تمام توجه خود را برای حفظ اکثریت جمهوریخواهان در کنگره متمرکز خواهد کرد.

پل رایان روز دوشنبه ۱۹ مهر به شبکه خبری ان بی سی گفت حمایت قبلی خود از نامزد حزب جمهوریخواه را لغو نمی کند، اما به همراه آقای ترامپ در کمپین انتخاباتی نیز شرکت نخواهد کرد.

واکنش آقای رایان به ویدئوی اظهارات رکیک آقای ترامپ است.

ویدئوی ترامپ مربوط به سال ۲۰۰۵ و مکالمه دو نفره او با یک مجری تلویزیون است. ترامپ در این ویدئو می گوید که قصد داشته با یک زن متاهل رابطه جنسی برقرار کند. او در این مکالمه با زبانی رکیک سخن می گوید.

ترامپ می گوید «وقتی آدم پول و موقعیت دارد» زنان تسلیمش می شوند. این ویدئو مربوط به زمانی است که وی به تازگی با همسر کنونی اش ملانیا ازدواج کرده بود.

برخی جمهوریخواهان سرشناس از جمله جان مک‌کین پیشتر اعلام کردند حمایت خود از ترامپ را پس می گیرند.

پیشتر پولیتیکو گزارش داد آقای رایان در کنفرانس تلفنی با اعضای مجلس نمایندگان آمریکا این تصمیم خود را در میان گذاشته که به جای حمایت از ترامپ، تمرکز خود را برای حفظ اکثریت جمهوریخواهان خواهد گذاشت.

واکنش ترامپ

دونالد ترامپ در واکنش به اعلام رسمی پل رایان، روز دوشنبه در توئیتر خود نوشت رایان باید وقت بیشتری برای تنظیم لایحه بودجه، ایجاد اشتغال و بحث مهاجرت غیر قانونی بگذارد و و نباید وقت اش را صرف جنگ با نامزد جمهوریخواهان کند.

این واکنش نامزد جمهوریخواهان به اعلام عدم حمایت از ترامپ در صبح دوشنبه بود.

رایان گفته بود که اکنون تمرکز اش را بر روی انتخابات کنگره می گذارد تا بتواند اکثریت جمهوریخواه آن را حفظ کند چون اگر چنین نشود، هیلاری کلینتون در صورت پیروزی در انتخابات و انتخابات کنگره، یک چک سفید خواهد داشت.

داشتن یک کنگره هم حزب برای نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری یک امتیاز بزرگ حساب می شود.
جیسون میلر، سخنگوی ترامپ هم اعلام کرد عدم حمایت پل رایان از ترامپ چیزی را تغییر نمی دهد. وی در توئیتر خود نوشت ستاد انتخاباتی ترامپ توسط یک جنبش ریشه دار حمایت می شود، نه از سوی [سیاستمداران] واشنگتن.

چرا انتخابات کنگره مهم است

در حال حاضر اکثریت قاطع مجلس نمایندگان در اختیار جمهوریخواهان است و در سنا، آنها یک اکثریت شکننده دارند.

۱۷ آبان در کنار انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات برای جایگزینی یک سوم اعضای سنا برگزار می شود. ۲۴ سناتور جمهوریخواه و ۱۰ سناتور دموکرات در انتخابات ۱۷ آبان برای حفظ کرسی های شان رقابت دارند.

در حال حاضر جمهوریخواهان ۵۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی انتخابات را در اختیار دارند. اگر تنها پنج کرسی را در انتخابات ۱۷ آبان به رقبای دموکرات واگذار کنند، بار دیگر سنا در اختیار دموکرات ها خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG