لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

اوج‌گیری رقابت‌های درون‌حزبی انتخابات آمریکا در "سه‌شنبه بزرگ‌۲"


جدال دونالد ترامپ (چپ) و تد کروز دو داوطلب پیشتاز جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا در مناظره تلویزیونی سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴
جدال دونالد ترامپ (چپ) و تد کروز دو داوطلب پیشتاز جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا در مناظره تلویزیونی سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴

انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ آمریکا روز سه شنبه نیز در چهار ایالت پیگیری خواهد شد و داوطلبان جمهوریخواه در حالی به رقابت می‌پردازند که دونالد ترامپ همچنان پیشتاز است.

مهم‌ترین رقابت و البته بزرگترین پیروزی در انتخابات امروز در ایالت میشیگان خواهد بود که دارای ۵۹ هیات با رأی ایالتی در رقابت های جمهوریخواهان است و هر کدام از داوطلبان به میزان آرایی که به خود اختصاص خواهند داد، سهمی از این هیات‌ها خواهند داشت.

همین روند در میسیسیپی، آیداهو و هاوایی که در مجموع ۹۱ رأی ایالتی برای جمهوریخواهان دارند دنبال می‌شود؛ و از این روز انتخابات امروز را "سه‌شنبه بزرگ‌۲" می‌نامند. انتخابات "سه‌شنبه بزرگ" در نخستین سه‌شنبه ماه مارس در ۱۱ ایالت برگزار می‌شود که امسال در روز ۱۱ اسفند ماه برگزار شد.

تا به امروز، دونالد ترامپ ۸۲ رأی ایالتی بیش از تد کروز، سناتور ایالت تگزاس کسب کرده و پیشتاز این رقابت‌ها در حزب جمهوریخواه است و مارکو روبیو و جان کیسیک نیز با فاصله زیاد در رده سوم و چهارم قرار دارند.

اما امروز انتخابات مقدماتی برای داوطلبان دموکرات تنها در میشیگان و میسیسیپی برگزار می‌شود و بر اساس نظرسنجی‌ها، هیلاری کلینتون در هر دو ایالت شانس بیشتری در مقایسه با برنی سندرز، تنها رقیب خود، دارد.

هیلاری کلینتون در انتخاب مقدماتی که تاکنون برگزار شده، موفق شده است آرای ایالتی زیادی را به خود اختصاص دهد و از این نظر تا به امروز، رقیب اصلی دونالد ترامپ جمهوریخواه در انتخابات اصلی نوامبر محسوب می‌شود.

هرچند ناظران انتخاباتی انتظار ندارند که انتخابات امروز تغییر چندانی در وضعیت داوطلبان هر دو حزب ایجاد کند، اما با وجود ۱۵۰ هیئت یا رأی ایالتی برای جمهوریخواهان و ۱۷۹ رأی ایالتی برای دموکراتها، سه شنبه بزرگ۲ برای فاصله گرفتن نامزدهای پیشتاز از رقبای درون حزبی خود، از اهمیت بالایی برخودار است.

انتخابات مقدماتی باید در همه ایالت‌ها برگزار شود و پس از مشخص شدن نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری، داوطلبان که تا پیش از این درصدد حذف رقیب در حزب خود بودند، بیشتر بر روی کاندیدای حزب مقابل تمرکز می‌کنند.

علاوه بر نامزدهای دو حزب عمده جمهوریخواه و دموکرات، نامزدهای مستقل نیز می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند؛ هرچند از امکانات زیادی در مقایسه با نامزدهای حزبی برخوردار نیستند.

مطرح‌ترین چهره‌ای که احتمال شرکت او در انتخابات نوامبر امسال به عنوان کاندیدای مستقل می‌رفت، مایکل بلومبرگ سرمایه‌دار آمریکایی و شهردار پیشین نیویورک بود که شب گذشته اعلام کرد در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده هر چهار سال و در روز بعد از نخستین دوشنبه نوامبر برگزار می‌شود. این با نخستین سه‌شنبه نوامبر متفاوت است، چرا که اگر ماه نوامبر از سه‌شنبه آغاز شود، باید انتخابات در هفته بعد برگزار شود.

XS
SM
MD
LG