لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۰

کلینتون و سندرز از رقابت با کاندیدای جمهوریخواهان استقبال کردند


هیلاری کلینتون در مناظره ای در فلینت، به حملات برنی سندرز درباره دریافت کمک های مالی کلان از شرکت های بورس وال استریت پاسخ داد
هیلاری کلینتون در مناظره ای در فلینت، به حملات برنی سندرز درباره دریافت کمک های مالی کلان از شرکت های بورس وال استریت پاسخ داد

هیلاری کلینتون و برنی سندرز در جدیدترین مناظره خود در شهر فلینت ایالت میشیگان، دیدگاه های خود را درباره مسائل مختلف کشور، و نیز سیاست ها و برنامه های یکدیگر ارائه دادند.

دو داوطلب نامزدی انتخابات از حزب دمکرات گفتند مشتاق رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات سراسری هستند.

آنان همچنین گفتند که می خواهند مناظره شان در تقابل با مناظره داوطلبان جمهوریخواه باشد، که به گفته آنان "عمدتا بر حملات شخصی متمرکز بود." سندرز گفت جمهوریخواهان توجیهی هستند به علاقه وی به سرمایه گذاری در سلامت روانی.

وزیر خارجه پیشین آمریکا در این مناظره به منتقدان خود درباره دریافت کمک های مالی کلان از شرکت های بورس وال استریت پاسخ داد.

انتخابات مقدماتی آتی این حزب در همین ایالت روز هجدهم اسفندماه برگزار می شود.

سناتور سندرز گفت سخنرانی های هیلاری کلینتون سناتور سابق ایالت نیویورک برای شرکت های وال استریت، در عمل برای دریافت کمک مالی از این شرکت ها بوده است.

سندرز گفت: "یکی از ما دریافت کننده کمک های مالی بزرگی است؛ یکی از ما بیش از ۱۸ میلیارد دلار کمک مالی انتخاباتی از وال استریت دریافت کرده؛ یکی از ما بابت هر سخنرانی برای شرکت های وال استریت صدها هزار دلار دریافت کرده است. به نظرم اگر دستمزد در سخنرانی صدها هزار دلار است، این سخنرانی ها باید عالی بوده باشد و برای این که مردم آمریکا از آن بهره ببرند، باید منتشر شود."

هیلاری کلینتون در این مناظره گفت که دریافت کمک مالی از این شرکت ها منافاتی با اعمال مقررات علیه فعالیت های مخرب اقتصادی آنها ندارد. او گفت: "تمام این سر و صداها بخاطر این است که بگویند نمی توانم دربرابر بورس وال استریت بایستم. بگذارید به جای شعار واقعیت را بگویم، وقتی سناتور ایالت نیویورک بودم به وال استریت گفتم که برخی از اقدامات آنها مانند بهره مضاعف به اقتصاد ضرر می زند. رئیس جمهور اوباما در دوران تبلیغات انتخاباتی در سال ۲۰۰۸ از وال استریت کمک مالی برای تبلیغاتش دریافت کرد، ولی در وقت مناسب یکی از سرسختانه ترین مقررات را علیه وال استریت از زمان بحران بزرگ امضا کرد و به اجرا گذاشت."

بانوی اول پیشین آمریکا که پیشتاز رقابت ها در حزب دموکرات است، از سخنرانی های دونالد ترامپ چهره جنجالی و میلیاردر آمریکایی که از حزب جمهوریخواه داوطلب نامزدی در انتخابات است، به شدت انتقاد کرد و گفت: "به نظرم مردم آمریکا به تعصب، زورگویی و پرخاشگری دونالد ترامپ اهمیت نخواهند داد."

شهر فلینت که محل برگزاری نشست فوق بود، چند ماه است که به دلیل آلودگی آب آشامیدنی در اخبار آمریکا قرار دارد و شهروندان آن مسئولان را به کوتاهی در اقدام درباره آن متهم کرده اند. شهر فقیرنشین فلینت حدود صدهزار نفر جمعیت دارد و ساکنین آن عمدتا سیاه پوست هستند.

سندرز که خود را یک سوسیالیت در جامعه سرمایه داری آمریکا معرفی کرده، به مساله آب آشامیدنی مسموم این شهر صنعتی در شمال کشور به شدت ابراز ناخرسندی کرد و گفت: "آنچه شنیده و دیده ام، واقعا مرا در هم شکست، زیرا باور کردنی نیست که کودکان و مردم شهر فلینت در ایالت میشیگان در ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۶ با نوشیدن آب مسموم شوند. کشور نباید به این شکل اداره شود."

کلینتون نیز از دولت فدرال و فرماندار جمهوریخواه ایالت میشیگان خواست بودجه بیشتری را به مسئله تامین آب بهداشتی اختصاص دهند. او گفت هیچ چیز مهم تر از سلامتی مردم فلینت نیست.

خانم کلینتون در نظرسنجی های کشوری از سناتور سندرز جلوتر است. انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در ایالات متحده تا سه ماه دیگر ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG