لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

نظرسنجی: اگر رقابت بین کلینتون و ترامپ باشد، هیلاری پیروز خواهد شد


هیلاری کلینتون از حزب دموکرات (راست) و دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه
هیلاری کلینتون از حزب دموکرات (راست) و دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه

برپایه نتایج یکی از جدیدترین نظرسنجی های انجام گرفته، در صورتی که هیلاری کلینتون از حزب دموکرات و دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه به مرحله نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا راه یابند، دموکرات ها پیروز میدان خواهند شد.

در حالی که یک هفته به انتخابات مقدماتی کلیدی در ایالت نیویورک باقی مانده است، داوطلبان نامزدی انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ برای پیروزی در این میدان، تلاش مضاعفی می کنند.

بر اساس نظرسنجی مشترک خبرگزاری آسوشیتدپرس و موسسه نظرسنجی آلمانی جی.اف.کی، شهروندان آمریکایی در انتخابات سراسری به هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین دولت باراک اوباما اعتماد بیشتری دارند تا به دونالد ترامپ.

اطمینان مورد اساره در این نظرسنجی، در زمینه های مربوط به مسائل اقتصادی کشور، مهاجرت، بیمه های بهداشتی و همچنین سیاست خارجی ایالات متحده است.

از سوی دیگر همین نظرسنجی نشان می دهد که مردم آمریکا اقبال بیشتری به برنی سندرز، تنها رقیب هیلاری کلینتون در حزب دموکرات که خود را فردی سوسیال دمکرات می داند، نسبت به دیگر داوطلبان دارند.

حدود ۶۲ درصد اعلام کرده اند که "حتما" یا "احتمالا" به این سناتور ۷۴ ساله رای خواهند داد، در صورتی این رقم برای خانم کلینتون حدود ۵۰ درصد است.

در کارزار تبلیغاتی پیش از انتخابات مقدماتی نوزدهم آوریل در ایالت پرجمعیت نیویورک، دونالد ترامپ بار دیگر با مطرح کردن تعداد بالای رایی که تا کنون توانسته در انتخابات مقدماتی به دست آورد، به احتمال نامزدی شخص دیگری در کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه جهت رقابت در انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد.

این سرمایه دار میلیاردر و داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه گفت "ما یک سیستم فاسد داریم. سیستم درست نیست. نظام این کشور دموکراسی است. نظامی که در آن رای افراد مهم و تعیین کننده است."

با توجه به موضع گیریهای جنجالی وی، مانند اخراج میلیون ها مهاجر غیرقانونی از آمریکا و جلوگیری از ورود مسلمانان به این کشور، برخی از رهبران حزب جمهوریخواه تلویحا گفته اند که در کنوانسیون ملی حزب احتمال دارد فرد دیگری مانند سناتور تد کروز رقیب ترامپ در رقابت های مقدماتی حزب جمهوریخواه، یا حتی پال رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به عنوان نامزد نهایی حزب معرفی شود.

از سوی دیگر خانم کلینتون و سناتور سندرز از شهروندان خواسته اند به نامزدی که شعار جدایی بین آمریکایی ها را سر می دهد، رای ندهند.

به گفته هیلاری کلینتون، که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ میلادی سناتور ایالت نیویورک در کنگره آمریکا بوده است، ایالات متحده آمریکا در سایه اتحاد مسیر پیشرفت را طی خواهد کرد.

وی گفت: "باید آستین هایمان را بالا بزینم و آمریکا را دوباره بسازیم و هر کس که آمادگی دارد در این امر همکاری کند را مشارکت دهیم. نباید مردم کشور از یکدیگر جدا باشند و در برابریکدیگر قرار گیرند. زیرا این امر کار به جایی نخواهد برد."

سناتور سندرز که در ایالت نیویورک به سر می برد، پیکان حملات خود را نه تنها به سوی رقیب هم حزبی خود گرفت، بلکه از شعارهای دونالد ترامپ جمهوریخواه نیز انتقاد کرد.

او گفت: "مردم به نامزدی که هر روز به لاتین تبارها، اسلام و مسلمانان و آمریکایی های آفریقایی تبار توهین می کند، رای نخواهند داد. مردم نباید این شعارها و گفته ها را فراموش کنند."

دونالد ترامپ که خود زاده نیویورک است، تاکنون پیشتاز رقابت های مقدماتی حزب جمهوریخواه بوده و هیلاری کلینتون نیز همچنان برتری خود را در رقابت های داخلی حزب دموکرات حفظ کرده است.

هر داوطلبی که بتواند از حد معین شده در حزبش، حمایت بیشتری از سوی نمایندگان حزبی را جمع آوری کند، نامزد نهایی حزب در انتخابات آینده ریاست جمهوری نوامبر آینده (اواسط آبان ماه) خواهد بود.

XS
SM
MD
LG