لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۰

"صلاحیت ریاست جمهوری" کلیدواژه جنگ لفظی کلینتون و سندرز


جنگ لفظی هیلاری کلینتون و برنی سندرز دو روز پس از شکست کلینتون از سندرز در ویسکانسین بالا گرفته است.
جنگ لفظی هیلاری کلینتون و برنی سندرز دو روز پس از شکست کلینتون از سندرز در ویسکانسین بالا گرفته است.

با نزدیک شدن به برگزاری انتخابات مقدماتی مهم نوزدهم آوریل در ایالت پرجمعیت نیویورک، جنگ لفظی هیلاری کلینتون و برنی سندرز، دو داوطلب رقیب در حزب دموکرات، شدت یافته و دو طرف صلاحیت یکدیگر را برای ریاست جمهوری زیر سوال بردند.

خانم کلینتون که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ سناتور ایالت نیویورک بود، در جمع هواداران خود در شهر فیلادلفیا اجرایی شدن برخی از برنامه‌های برنی سندرز را زیر سوال برد و گفت "سناتور سندرز و من اختلافات واقعی درباره محقق کردن برنامه هایمان به عنوان رئیس جمهوری داریم و من مانند بسیاری از مردم آمریکا نگرانم که برخی از ایده‌های او عملی نیست، زیرا اعدادش با هم نمی‌خواند."

وزیر خارجه پیشین دولت باراک اوباما در ادامه گفت "برخی از برنامه‌های (سندرز) در کنگره تصویب نخواهند شد، و برخی دیگر که قرار است فرمانداران جمهوریخواه اجرا کنند، محقق نخواهند شد. بطور کلی در برخی از مسائل، او اصلا برنامه‌ای برای حل آنها ندارد."

این انتقادات کلینتون از تنها رقیب خود، دو روز پس از شکست در ایالت ویسکانسین مطرح می‌شود. برنی سندرز، سناتور ۷۴ ساله ایالت ورمونت، با پیروزی در ویسکانسین توانست فاصله خود در دریافت آرای نمایندگان حزبی را با هیلاری کلینتون، پیشتاز رقابت‌ها در حزب دموکرات، اندکی کمتر کند.

آقای سندرز که خود را یک سوسیال دموکرات نامیده است، در پاسخ به حملات رقیب خود که صلاحیت او را برای ریاست جمهوری کافی ندانسته، پشتیبانی گروه‌های ویژه از کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون را به عنوان وابستگی به منافع آن گروه‌ها دانست و گفت "کسی که از طریق کمک کننده های بزرگ مالی، میلیون‌ها دلار پول گروه‌های منافع ویژه را دریافت می‌کند، صلاحیت ندارد."

با این حال، یکی از سخنگویان کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون در توئیتر پاسخ داد که خانم کلینتون هیچگاه از واژه عدم صلاحیت علیه سناتور سندرز استفاده نکرده است.

از سوی دیگر، پس از شکست دونالد ترامپ، داوطلب پیشتاز رقابت‌ها در حزب جمهوریخواه، از رقیب اصلی خود سناتور تد کروز در انتخابات مقدماتی ایالت ویسکانسین، با اشاره به سخنرانی کروز در یکی از مناظره‌ها، او را دشمن ارزش‌های نیویورکی دانست.

آقای ترامپ گفت "اینجا خانه من است، من نیویورک را دوست دارم. هیچ جای آمریکا اتفاق مشابهی مانند یازدهم سپتامبر رخ نداده است. بدترین حمله در تاریخ ایالات متحده بود. شجاعتی که مردم نیویورک از خود نشان دادند و تحمل رنج از دست دادن دوستان و اقوامشان در این رخداد، مثال زدنی است. حالا آقای کروز در یکی از مناظره‌ها، ارزش‌های نیویورک را به تمسخر گرفته است. او از نیویورک متنفر است، بنابراین می‌توانید او را به عنوان داوطلب، فراموش کنید."

اگر چه تد کروز، سناتور ایالت تگزاس، پس از آن اظهارات گفته بود که منظورش سیاستمداران لیبرال است، اما برخی از اهالی نیویورک این مطلب را توهینی به خود دانستند.

انتخابات مقدماتی مهم ایالت نیویورک قرار است روز ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین ماه) برگزار ‌شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG