لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

نظرسنجی ها: آمریکایی ها نظر مساعدی به سه نامزد پیشروی انتخابات ندارند


در این نظرسنجی، نظردهندگان گفته اند به ترتیب به ترامپ، کلینتون و کروز نظر مساعد کمتری دارند.
در این نظرسنجی، نظردهندگان گفته اند به ترتیب به ترامپ، کلینتون و کروز نظر مساعد کمتری دارند.

در تازه ترین نظر سنجی اکثریت شهروندان آمریکایی می گویند که دیدگاه شان به دونالد ترامپ، پیشتاز رقابتها در حزب جمهوریخواه دیدگاه مساعدی ندارند. بعد از ترامپ کلینتون و تد کروز رتبه بعد را دارند.

از هر ده شهروند آمریکایی، با پیشینه نژادی، قومیتی و مذهبی متفاوت، هفت تن از آنها دیدگاه نامساعدی به انتخابات آقای ترامپ، میلیاردر آمریکایی به عنوان مستاجر احتمالی کاخ سفید دارند.

این نظر سنجی که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس و موسسه افکار سنجی آلمانی جی.اف.کی انجام گرفته حدود نیمی از جمهوریخواهان نیز دیدگاه منفی به انتخاب وی به عنوان رییس جمهوری آتی آمریکا ابراز کرده اند.

این نظر سنجی در هفته اول ماه جاری و از حدود ۱۱۰۰ شهروند انجام شده و ضریب خطای سه و سه دهم در صد دارد.

موضعگیریهای جنجالی آقای ترامپ در مورد عدم اجازه ورود به مسلمانان به آمریکا، اخراج میلیونهای مهاجر غیر قانونی و ساخت دیوار در امتداد مرز با مکزیک و اخیرا درباره سقط جنین، کمی از محبوبیت وی کاسته است.

در شهر هالیوود آمریکا سنگفرش لوح تقدیر آقای ترامپ که عنوان یکی از شخصیتهای هالیوودی اعطا شده، با پاشیدن رنگ و نصب اشیاء نامربوط، تخریب شده است.

با اینحال گرگ دانون، سفیر خوش آمدگویی هالیوود می گوید "این کار از اساس ایراد دارد. باید احترام افراد حفظ شود. اگر می خواهند خشم خود را نسبت به وی نشان دهند بهتر است این کار را در جای دیگر انجام دهند. ببینید مردم ممکنه که زمین بخورند. مساله ایمنی مردم مهم است."

سناتور کروز، رقیب اصلی ترامپ در انتخابات مقدماتی، توانست حمایت صدها جمهوریخواه و رهبران یهودی آمریکا را از آن خود کند.

این سناتور اهل تکزاس، می گوید که اکثریت جمهوریخواهان با گذر زمان از آقای ترامپ رو گردانیده و این افراد رو به افزایش هستند.

کروز گفت: "انتخابات مقدماتی به مردم نشان داد که گزینه های اصلی چه کسانی هستند. فقط من و دونالد ترامپ به اندازه ای تعهد نمایندگان حزبی جمع آوری کردیم که یکی از ما بتواند نامزدی حزب را دریافت کند. آنچه ما در این ایام شاهد آن هستیم اینست که حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد جمهوریخواهان به این نتیجه رسیده اند که دونالد ترامپ یارای مقابله با هیلاری کلینتون در انتخابات سراسری را ندارد. یعنی با نامزدی وی در رقابت سراسری جمهوریخواهان انتخابات ریاست جمهوری را واگذار کردند."

اختلاف کلینتون و سندرز

سناتور سندرز برای ادامه امید در دریافت نامزدی حزب، باید با تفاوت زیادی بر رقیب خود در جمع آوری نمایندگان حزبی در ایالت نیویورک چیره شود، و نتایج مشابهی را در ایالتهای نیوجرسی، کالیفرنیا و پنسیلوانیا محقق کند.

وی در شهر فیلادلفیا باردیگر زیر سوال رفتن صلاحیتش برای ریاست جمهوری توسط رقیبش خانم کلینتون را پاسخ داد.

سندرز گفت: "سر خط یکی از روزنامه ها به نقل از وی نوشته که من صلاحیت ریاست جمهوری را ندارم. خوب خانم وزیر، برای مردم آمریکا رای شما برای جنگ عراق هنوز سوال برانگیز است، زیرا یکی از بزرگترین اشتباهات سیاست خارجی آمریکا در دوران معاصر بوده است. مردم آمریکا در مورد رای شما به توافقهای بازرگانی که موجب خروج فرصت شغلی از آمریکا شد، در تعجب اند."

خانم کلینتون در پاسخ به این موضعگیری سناتور سندرز که لحن صلحجویانه ای داشت خواستار پرداختن به داوطلبان جمهوریخواه شد.

وی گفت: "وی مطلب بچگانه ای را مطرح کرده. من به رای مردم نیویورک به خودم مطمئنم، زیرا آنها دوبار مرا به عنوان نماینده خود به سنا فرستاند و یک بار هم در سال ۲۰۰۸ به من در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری رای مثبت دادند. رقابت اصلی مقابله با دیدگاه داوطلبان جمهوریخواهان درباره این ایالت و کل آمریکاست."

انتخابات مقدماتی در ایالت نیویورک، در آخرین روز فروردین ماه برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG