لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

نظرسنجی جدید: کلینتون و ترامپ در پنسیلوانیا پیشتاز هستند


هیلاری کلینتون دموکرات (راست) و دونالد ترامپ جمهوریخواه؛ دو داوطلب پیشتاز رقابت های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا
هیلاری کلینتون دموکرات (راست) و دونالد ترامپ جمهوریخواه؛ دو داوطلب پیشتاز رقابت های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا

بر اساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته، دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون داوطلبان پیشتاز دو حزب جمهوریخواه و دمکرات برای کسب نامزدی نهایی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶، در انتخابات مقدماتی آینده در ایالت پنسلوانیا همچنان برتری خود را نسبت به رقیبان هم‌حزبی خود حفظ خواهند کرد.

به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان، نتایج جدیدترین نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک در پنسیلوانیا که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که دونالد ترامپ از حمایت ۳۹ درصد جمهوریخواهان در آن ایالت برخوردار است؛ که حدود ۹ درصد از میزان حمایت جمهوریخواهان از نزدیک‌ترین او یعنی تد کروز بالاتر است.

جان کیسیک فرماندار ایالت اوهایو نیز حمایت ۲۴ درصد جمهوریخواهان پنسیلوانیا را دارد. این در حالی است که سومین داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه که خود متولد پنسیلوانیا است، امید زیادی به پیروزی در انتخابات مقدماتی ۲۶ آوریل (هفتم اردیبهشت ماه) در این ایالت را دارد.

انتخابات پنسیلوانیا با مجموع ۷۱ رأی نمایندگان حزبی برای جمهوریخواهان، برای سه داوطلب باقی مانده این حزب از اهمیت بالایی برخودار است؛ با این حال ساز و کار پیچیده انتخابات مقدماتی در این ایالت به گونه‌ای است که تخصیص ۱۷ رأی حزبی در روز انتخابات مقدماتی امکان‌پذیر خواهد بود.

بر اساس این نظرسنجی، هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا و داوطلب پیشتاز حزب دموکرات از حمایت حدود ۵۰ درصد دموکرات‌ها در ایالت پنسلوانیا برخوردار است؛ که شش درصد از میزان حمایت از برنی سندرز تنها رقیب او بالاتر است. در این ایالت ۱۸۹ رأی نمایندگان حزبی برای دموکرات‌ها وجود دارد.

به گزارش سی.ان.ان، این نظرسنجی در روزهای ۳۰ مارس تا ۴ آوریل (۱۱ تا ۱۶ فروردین ماه)، یعنی درست یک هفته قبل از برگزاری انتخابات مقدماتی سه شنبه در ایالت ویسکانسین، انجام شده است. ۵۷۸ جمهوریخواه و ۵۱۴ دموکرات در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند و ضریب خطای آن برای حزب جمهوریخواه ۴ و یک دهم درصد و برای حزب دموکرات ۴ و سه دهم درصد عنوان شده است.

پیش از ۲۶ آوریل که انتخابات مقدماتی همزمان در پنج ایالت، از جمله پنسیلوانیا، برگزار می‌شود، دو انتخابات مقدماتی دیگر در نیویورک و وایومینگ هم برگزار خواهد شد که نتیجه آنها، علاوه بر نتیجه انتخابات شب گذشته، می‌تواند نتایج این نظرسنجی را تغییر دهد.

XS
SM
MD
LG