لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

پولیتیکو: جو بایدن گزینه‌ اول هیلاری کلینتون برای وزارت خارجه است


جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا (راست) و هیلاری کلینتون در گردهمایی حزب دموکرات در پنسیلوانیا - ۱۵ اوت ۲۰۱۶
جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا (راست) و هیلاری کلینتون در گردهمایی حزب دموکرات در پنسیلوانیا - ۱۵ اوت ۲۰۱۶

یک منبع نزدیک به ستاد انتخاباتی نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا می‌گوید که جو بایدن معاون کنونی رئیس جمهوری در صدر فهرست کوتاه شده گزینه‌های هیلاری کلینتون برای تصدی وزارت خارجه قرار دارد.

نشریه پولیتیکو در گزارشی ضمن بیان این مطلب نوشت، این نخستین عضو کابینه احتمالی کلینتون در صورت پیروزی در انتخابات یازده روز آینده خواهد بود است که علنی می‌شود؛ شاید به این دلیل که خانم کلینتون خود وزیر خارجه بوده است.

با این حال به گفته منبع پولیتیکو، نه خود هیلاری کلینتون و نه همکاران او، هیچکدام در این مورد با معاون باراک اوباما رئیس جمهوری کنونی آمریکا، که خانم کلینتون در دولت اول او وزیر خارجه‌اش بود، هنوز صحبتی نکرده‌اند.

این منبع آگاه که هویت او در این گزارش فاش نشده است، می‌گوید آقای بایدن گزینه فوق العاده‌ای برای این مقام خواهد بود و ستاد کلینتون وقت زیادی را برای بررسی نحوه ارائه پیشنهاد و متقاعد کردن او برای پذیرش آن صرف می‌کند.

پولیتیکو در ادامه می‌نویسد، جو بایدن که پیش از معاونت ریاست جمهوری ایالات متحده رئیس کمیته روابط خارجی سنا بود، یکی از باتجربه‌ترین و مورد احترام‌ترین مقام‌های حزب دموکرات هم در عرصه داخلی و هم در سطح جهانی است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه هشتم نوامبر (هجدهم آبان ماه) برگزار خواهد و هیلاری کلینتون دموکرات رقابت سختی با دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه، برای جانشینی باراک اوباما خواهد داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG