لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۶

انتخابات مقدماتی سه‌شنبه بزرگ۳: پیروزی کلینتون و ترامپ، کناره‌گیری روبیو و اولین برد کیسیک


جان کیسیک فرماندار ایالت اوهایو در حالی پیروز شد که اگر در ایالت خود شکست می خورد،‌چاره ای جز کناره گیری نداشت.
جان کیسیک فرماندار ایالت اوهایو در حالی پیروز شد که اگر در ایالت خود شکست می خورد،‌چاره ای جز کناره گیری نداشت.

در سومین سه شنبه ماه مارچ که به "سه شنبه بزرگ۳" مشهور است، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ بیشترین پیروزی را رقابت های هم حزبی شان به دست آوردند اما دو رویداد مهم در میان جمهوریخواهان پیروزی جان کیسیک و کناره گیری مارکو روبیو بود.

در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات،‌ هیلاری کلینتون توانست در ایالت های فلوریدا، ایلینوی، اوهایو و کارولینای شمالی پیروز شود.

از فلوریدا و اوهایو به عنوان ایالتهای کلیدی یاد می شد که می تواند نتیجه را در انتخاب نهایی حزب دموکرات تعیین کند. برنی سندرز با اینکه باز شکست خورد اما هنوز قصد کناره گیری از رقابت با کلینتون را ندارد.

اما در حزب جمهوریخواه، دونالد ترامپ به چند پیروزی مهم دست یافت. او توانست در ایالت فلوریدا بر مارکو روبیو، سناتور این ایالت غلبه کند.

روبیو برای ماندن در کورس رقابت به این پیروزی نیاز داشت. سه شنبه شب او بعد از شکست در انتخابات اعلام کرد کمپین انتخاباتی اش را متوقف می کند و به این ترتیب از رقابت جمهوریخواهان برای کسب نامزدی این حزب کنار رفت.

اما پدیده سه شنبه بزرگ۳، جان کیسیک فرماندار ایالت اوهایو بود که توانست دونالد ترامپ را شکست بدهد.

کیسیک هم شرایطی مشابه روبیو داشت و اگر نمی توانست در ایالت خود پیروز شود، مجبور به کناره گیری می شد.

با کناره گیری روبیو، اکنون حزب جمهوریخواه سه نامزد در ادامه رقابت دارد. دونالد ترامپ با فاصله در پیش است و بعد از او تد کروز و جان کیسیک قرار دارند.

در روزهای اخیر چهره های سرشناس حزب جمهوریخواه خواستار حمایت از هر چهره ای غیر از ترامپ شده بودند.

با اینکه ترامپ در انتخابات این سه شنبه هم پیروز بود اما هنوز نتوانسته نصف به علاوه یک نمایندگان انتخاباتی حزب یعنی عدد ۱۲۳۷ برسد و این کار او را در مجمع نهایی حزب برای معرفی نامزد نهایی جمهوریخواهان سخت می کند.

در میان دموکرات ها هم،‌ کلینتون با پیروزی سه شنبه شب فاصله خود با برنی سندرز را زیاد کرد اما هنوز سندرز از رقابت کناره گیری نکرده است. خانم کلینتون بیش از هزار نماینده انتخابی حزب دموکرات را برده و برای پیروزی قطعی نیاز به ۲۳۸۳ نماینده انتخاباتی حزب نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG