لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

پیشگامی ترامپ شکاف جمهوریخواهان را عمیق تر می کند


در حالی که خشونت در گردهمایی های انتخاباتی دونالد ترامپ، کاندیدای پیشگام نامزدی ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه شکاف و دوستگی در حزب را عمیق تر کرده است، مارکو روبیو و جان کیسیک دو کاندیدای دیگر گفتند ممکن است از ترامپ اگر نامزد شود، حمایت نکنند.

به گزارش اسوشیتد پرس، روبیو روز شنبه به طرفدارانش گفت در حالی که فعلا به قول خود برای حمایت از نامزد حزب اگر خودش انتخاب نشود پای بند است، اما این امر "روز بروز سخت تر می شود."

کیسیک گفت "جو مسمومی" که ترامپ به وجود آورده است حمایت از او را فوق العاده دشوار می کند.

کیسیک که در یک گردهمایی در سین سیناتی سخن می گفت اظهار داشت "دیدن این که آمریکائی ها در یک تجمع سیاسی به یکدیگر حمله می کنند، مرا عمیقا ناراحت می کند. ما بهتر از این هستیم."

روبیو و کیسیک قبلا تعهد کرده بودند علیرغم ملاحظاتی که در مورد صلاحیت های ترامپ دارند، از او در صورت کسب نامزدی حزب حمایت کنند. تغییر موضع آنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که طرفداران و مخالفات ترامپ جمعه شب در شیکاگو با هم درگیر شدند.

ترامپ شام جمعه به سی.ان.ان گفت هیچ کاری که به تنش ها دامن بزند انجام نداده است و مسئولیتی را بر عهده نمی گیرد، علیرغم آن که قبلا طرفداران را ترغیب کرده بود معترضین را از برهم زدن گردهمایی هایش باز دارند.

موفقیت های سریع سیاسی ترامپ حزب جمهوریخواه را به تب و تاب انداخته است. اکثر رهبران انتظار دارند محبوبیت او در حالی که رای گیری ها آغاز می شود پائین بیاید و عموما حتی از انتقاد از افراطی ترین گفته هایش پرهیز کرده اند.

اما پس از ۲۴ انتخابات مقدماتی، ترامپ نیرومندتر شده و از نظر تعداد نمایندگان که بسیار مهم است در پیشاپیش رقیبانش حرکت می کند.

روبیو و کیسیک برای ماندن در رقابت نیاز دارند در رای گیری مقدماتی سه شنبه شب در پنج ایالت برنده شوند. تد کروز سناتور تگزاس، که از نظر تعداد نماینده پس از ترامپ قرار دارد، هردو را ترغیب کرده است کنار بروند تا او بتواند با ترامپ مقابله کند.

XS
SM
MD
LG