لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

رای گیری مقدماتی: آزمونی حیاتی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


هیلاری کلینتون پیشتاز داوطلبان دمکرات نامزدی انتخابات
هیلاری کلینتون پیشتاز داوطلبان دمکرات نامزدی انتخابات

سه شنبه ۲۵ اسفند یا ۱۵ مارس، روزی مهم در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا است چرا که ساکنین پنج ایالت عمده این کشور برای شرکت در انتخابات درون حزبی و تعیین نامزدهای انتخابات هر دو حزب سیاسی آمریکا پای صندوق های رای می روند و نتایج این انتخابات می تواند بر تعیین نامزد نهایی دو حزب کمک کند.

نتایج انتخابات مقدماتی برای نامزدهای جمهوریخواهان مهم است و ممکن است به کناره گیری یک یا دو نفر از آنجا بینجامد.

رسانه های آمریکا امروز را "سه شنبه بزرگ سوم" نامگذاری کرده اند. آخرین روز مهم در انتخابات مقدماتی که شاهد رقابت داوطلبان دمکرات و جمهوریخواه در ایالتهای فلوریدا ایلینوی، میسوری، کارولینای شمالی و اوهایو خواهد بود.

انتخابات سه شنبه چند روز پس از برآشفتگی و خشم در کمپین دونالد ترامپ صورت میگیرد که میان برخی از طرفداران و مخالفان او به درگیریهای لفظی و فیزیکی منجر شد. بویژه که دونالد ترامپ مکرر به طرفداران و محافظان خود میگوید بامخالفان مقابله کنند.

انتخابات فلوریدا امروز بسیار مهم است زیرا برنده جمهوریخواه کل ۹۹ آرای نمایندگان انتخاباتی این ایالت را صاحب خواهد شد. آخرین نظر سنجی ها دونالد ترامپ را با ۱۷ درصد جلوتر از مارکو روبیو نشان میدهد. پیروزی در این ایالت برای سناتور روبیو بمنظور باقیماندن در مبارزه انتخاباتی حیاتی است.

رقبای آقای ترمپ در هردو حزب او را متهم به ایجاد یک محیط مسموم در مبارزات کرده اند.
دونالد ترامپ در اوهایو شانه به شانه با جان کیسیک فرماندار این ایالت رقابت دارد.

به عقیده برخی ناظران پیروزی آقای کیسیک در اوهایو شاید آخرین فرصت برای مختل کردن پیشتازی دونالد ترامپ در کسب نامزدی حزبی باشد.

در میان دمکراتها انتظار میرود هیلاری کلینتون برتری خودرا در هر پنج ایالت پیش ببرد. ولی در عین حال او از سوی برنی سندرز با چالش روبرو است چرا که آقای ساندرز در میان طبقه کارگر مجبوبیت دارد.

امروز مارکو روبیو در ایالت فلوریدا به تلاش سختی مشغول است و در اوهایو جان کیسیک از همراهی میت رامنی نامزد پیشن راست جمهوری برای مقابله با دونالد ترامپ برخوردار است در همین ایالت برنی ساندرز می کوشد مردم عادی را به حمایت از خود جلب کند.

XS
SM
MD
LG