لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

درگیری بین مخالفان و طرفداران دونالد ترامپ در شیکاگو


معترضان و حامیان ترامپ در دانشگاه ایلینوی با هم درگیر شدند.
معترضان و حامیان ترامپ در دانشگاه ایلینوی با هم درگیر شدند.

لغو سخنرانی دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوریخواهان جمعه شب، به محل درگیری بین حامیان و مخالفان در شیکاگو تبدیل شد.

در حالیکه سه شنبه آینده انتخابات مقدماتی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در چند ایالت صنعتی و مهم از جمله ایلینوی و فلوریدا برگزار می شود، نامزدها برای تبلیغ بیشتر در این ایالت ها حضور دارند.

قرار بود جمعه عصر دونالد ترامپ در شیکاگو مهمترین شهر ایلینوی سخنرانی کند، اما بعد از برگزاری چند تجمع معترضان، ناگهان اعلام شد سخنرانی ترامپ بخاطر مسایل ایمنی لغو شده است.

درگیری طرفداران و مخالفان ترامپ در دانشگاه ایلینوی
درگیری طرفداران و مخالفان ترامپ در دانشگاه ایلینوی

زمانی که در محل سخنرانی اعلام شد سخنرانی ترامپ لغو شده، دو گروه موافقان و مخالفان ترامپ داخل و خارج محل سخنرانی با هم درگیر شدند. قرار بود ترامپ در دانشگاه ایلینوی سخنرانی کند.

از عصر امروز چند هزار نفر در اعتراض به حضور ترامپ تجمع کردند. در مقابل نیز هزاران نفر در داخل دانشگاه حضور داشتند. چند نفری از معترضان به حضور ترامپ در داخل دانشگاه حضور داشتند که همین به درگیری دو گروه انجامید. مخالفان، پلاکاردهایی داشتند که از سخنرانی های "همراه با تنفر" ترامپ اعلام انزجار کردند و خواستار ترک ایلنوی از سوی ترامپ شدند.

درگیری های شیکاگو چهار روز قبل از انتخابات مقدماتی در ایالت ایلینوی اتفاق می افتد که در نظر سنجی ترامپ در این ایالت جلوست.

رویترز گزارش داد آقای ترامپ بعد از دیدار با ماموران امنیتی، تشخیص داد که برای امنیت دهها هزار نفر از مردم که در اطراف محل سخنرانی جمع شده اند، بهتر است که این نشست به زمان دیگری موکول شود. ترامپ در بیانیه ای اعلام کرد "از حضور تان متشکرم و لطفا در آرامش بروید."

"اظهارات تفرقه بر انگیز"

دیگر نامزدهای جمهوریخواه ترامپ را متهم به تندروی می کنند. حتی برنی سندرز یکی از دو نامزد دموکرات ها در سخنرانی جمعه شب گفت "فعالیت کمپین ما برای این است که مردم را جمع کنیم، نه اینکه اجازه بدیم دونالد ترامپ یا کس دیگری، ما را از هم جدا و متفرق کند."

معترضان به ترامپ از برخی موضع گیری های او بخصوص درباره اقلیت ها و مهاجران عصبانی هستند.

پنجشنبه شب در مناظره ایالت فلوریدا، اظهارات دونالد ترامپ درباره اسلام و مسلمانان بار دیگر خبرساز شد.

آقای ترامپ بارها گفته،‌ در صورت ورود به کاخ سفید از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری خواهد کرد.

در مناظره اخیر هم مجری مناظره از آقای ترامپ پرسید که آیا او همه یک میلیارد و ششصد میلیون مسلمان دنیا را افراطی می‌داند؟ او پاسخ داد: "بسیاری از آنها، بسیاری از آنها افراطی هستند. من گزارش‌هایی درباره تروریسم اسلام رادیکال دیده و شنیده‌ام. بسیار روشن بگویم که شما و خیلی دیگران نمی‌دانند، اما در بین بسیاری از آنها تنفر شدیدی علیه ما وجود دارد."

در هفته های اخیر چندباری خشونت در کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ دیده شده بود. چند بار شهروندان و یا حتی خبرنگاران با خشونت از نشست خبری او اخراج شده بودند.

همچنین روز پنجشنبه چند ویدئو منتشر شد که یک هوادار ترامپ را نشان می دهد و او در حاشیه سخنرانی ترامپ، یک معترض را با مشت می زند. البته ترامپ در واکنش به این ویدئو گفته رفتار آن هوادار قابل قبول نیست.

واکنش دیگر نامزدها

برنی سندرز که برای کمپین انتخاباتی در شیکاگو است، بدون اشاره مستقیم به لغو سخنرانی ترامپ و برخوردهای بعد آن، از عملکرد ترامپ انتقاد کرد و گفت ما اینجا نیستیم که از مکزیکی ها متنفر باشیم، ما اینجا نیستیم که از مسلمانان متنفر باشیم. ما اینجا نیستیم که به زن ها توهین کنیم.... ما اینجا هستیم که مردم را دور هم جمع کنیم.

تد کروز اصلی ترین رقیب ترامپ در بین نامزدهای جمهوریخواه نیز در واکنش به وقایع شیکاگو گفت از جوی که کمپین ترامپ ساخت، می شد پیش بینی این درگیری ها را کرد.

جان کیسیک دیگر نامزد جمهوریخواه در بیانیه ای اعلام کرد این میوه های زشت امشب، دانه هایی تفرقه ای است که دونالد ترامپ در طول فعالیت انتخاباتی اش کاشته است. بعضی ها به هوادارانشان اجازه می دهند علیه معترضان خشونت به خرج بدهند اما ما هرگز چنین نمی کنیم.

دونالد ترامپ در یک مصاحبه کوتاه به ام اس ان بی سی گفته تصمیم او برای لغو سخنرانی بهترین تصمیم تحت شرایط موجود بوده است.

پلیس شیکاگو اعلام کرده از معترضان و حامیان ترامپ برخی را بازداشت کرده. پیش از این در اعتراض مخالفان به سخنرانی ترامپ در سنت لوئیس نیز بیش از سی نفر بازداشت شده بودند.

XS
SM
MD
LG