لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

داوطلبان دموکرات نامزدی ریاست جمهوری: مقصر درگیری در سخنرانی ترامپ، خود اوست


هیلاری کلینتون و برنی سندرز در مناظره هفته گذشته در میامی
هیلاری کلینتون و برنی سندرز در مناظره هفته گذشته در میامی

در حالیکه داوطلبان حزب دمکرات پیش از انتخابات مقدماتی در پنج ایالت پرجمعیت و صنعتی پیکان حملات خود را به دونالد ترامپ نشانه گرفتند، این داوطلب حزب جمهوریخواه خود را شایسته ترین فرد برای ورود به کاخ سفید دانست.

هیلاری کلینتون و برنی سندرز که بر سر نامزدی حزب دمکرات رقابت می‌کنند دوشنبه شب ۲۳ اسفند با اشاره به درگیری و اخلال در سخنرانی دونالد ترامپ، سخنان و مواضع او را عامل این مشکلات دانست.

خانم کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا و سناتور سابق ایالت نیویورک در جلسه پرسش و پاسخ شب گذشته درباره تنش‌هائی که در کارزارهای تبلیغاتی آقای ترامپ رخ می‌دهد گفت که آقای ترامپ در سخنرانی‌هایش مانند مانند آتش بیار معرکه است.

او خود ترامپ را مسئول ایجاد اخلال در سخنرانی‌هایش دانست و گفت که اعتراض حق مردم است با این حال از معترضان خواست که خواسته‌های خود را به صورت آرام مطرح کنند.

سناتور سندرز نیز که ترامپ طرفداران او را عامل اخلال در سخنرانی خود دانسته بود، ریشه بروز اخلال را آقای ترامپ دانست و گفت که وی هیچگاه از طرفدارانش نخواسته و نخواهد خواست که دست به چنین اقداماتی بزنند.

او گفت: "دونالد ترامپ یک دروغگوی بالفطره است. طرفداران و ستاد انتخاباتی من هیچگاه دست به ایجاد اخلال و برهم زدن تبلیغات دیگران نمی زند. من خودم هیچ اعتقادی به این امر ندارم. مردم حق اعتراض دارند اما نباید برنامه های دیگران را برهم بزنند."

سخنان جنجالی آقای ترامپ علیه مسلمانان، لاتین تبارها، نحوه تعامل با مهاجرین و حتی دیگر رقبایش تاکنون واکنش‌هایی در پی داشته که برخی از آنها منجر به اخلال و حتی خشونت در کارزار تبلیغاتی او شده است.

آقای ترامپ پیشتاز رقابتها در حزب جمهوریخواه بار دیگر در یکی از کارزارهای تبلیغاتی خود، خانم کلینتون و دیگر رقبای هم حزبی خود را به نداشتن شایستگی‌های لازم برای ورود به کاخ سفید متهم کرد.

او گفت: "من از دیگر داوطلبان در این رقابتها بهتر هستم. به شما قول می دهم. من از هیلاری بهترم. هیلاری خوب نیست."

آقای ترامپ که در ایالت فلوریدا سخنرانی می‌کرد، گفت که از سناتور مارکو روبیو رقیب هم حزبی خود پرانرژی‌تر و توانمندتر است.

سناتور روبیو لاتین تبار و نماینده ایالت فلوریدا در مجلس سناست اما در نظر سنجی‌ها در این ایالت عقب‌تر از آقای ترامپ است.

از سوی دیگر، سناتور تد کروز که پس از آقای ترامپ بیشترین پیروزی را در انتخابات مقدماتی داشته است، در جمع طرفداران خود گفت که او نسبت به دو رقیب هم حزبیش در شکست آقای ترامپ در جایگاه بهتری دارد.

میت رامنی، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که روز دوشنبه در کارزار تبلیغاتی جان کی سیک فرماندار ایالت اوهایو که از او به عنوان داوطلب میانه رو حزب جمهوریخواه یاد می شود، حضور خواهد داشت.

روز سه شنبه انتخابات مقدماتی در پنج ایالت پر جمعیت و صنعتی برگزار خواهد شد.

پیروز این میادین راه خود را برای دریافت نامزدی حزب و احتمالا ورود به کاخ سفید هموارتر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG