لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

آمریکا شاهد «پیشرفت» در مصر است، اما خواهان گفتگوهای گسترده تر شد


آمریکا شاهد «پیشرفت» در مصر است، اما خواهان گفتگوهای گسترده تر شد
آمریکا شاهد «پیشرفت» در مصر است، اما خواهان گفتگوهای گسترده تر شد

رییس جمهوری آمریکا می گوید مصر در گفتگو ها برای پایان دادن به بن بست سیاسی میان دولت حسنی مبارک و رهبران اپوزیسیون «در حال پیشرفت» است.

آقای اوباما این اظهارات را روز دوشنبه و یک روز پس از آن بیان کرد که عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری مصر برای اولین بار با شماری از گروه های اصلی مخالف ملاقات کرد. این اقدام آقای سلیمان تلاشی برای پایان دادن به ۱۴ روز اعتراضات در مصر است.

این درحالی است که شماری از چهره های مطرح به این مذاکرات دعوت نشده اند.

پی جی کروالی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز دوشنبه گفت ایالات متحده نگران آن است که مذاکراتی که تاکنون در مصر انجام شده است، به میزان کافی از وسعت برخوردار نیست. او گفت افرادی هستند که به گفتگو ها «دعوت نشده اند» و دیگرانی هم هستند که چون معتقدند این گفتگوها اعتباری نخواهد داشت، در آن شرکت نکرده اند.

پس از آن، رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید با اشاره به تعهد آقای مبارک مبنی بر اینکه در انتخابات ریاست جمهوری سپتامبر شرکت نخواهد کرد، و پسر او نیز کاندیدا نخواهد شد، و همچنین انتصاب اخیر سلیمان به عنوان معاون رییس جمهوری مصر، گفت گام های محکمی به سمت تغییر در این مصر برداشته شده است.

معترضان مصری خواهان آن هستند که فورا به حدود۳۰ سال ریاست جمهوری حسنی مبارک پایان داده شود. اما آقای مبارک می گوید او در این سمت باقی می ماند اما برای ششمین بار، در انتخابات ریاست چمهوری شرکت نمی کند.

آقای کراولی گفت برای مصر برگزاری انتخابات جدید طی ۶۰ روز در صورت کناره گیری زودهنگام آقای مبارک چالش برانگیز است. این دوره زمانی در نظر گرفته شده در قانون اساسی مصر برای برگزاری انتخابات زود هنگام است.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید گفت که ایالات متحده با گروه اخوان المسلمین که رسما فعالیتش در مصر غیر قانونی است، تماسی نداشته است. آقای گیبز گفت آمریکا اختلافات قابل توجهی با ادبیات برخی از رهبران اخوان المسلمین دارد.

XS
SM
MD
LG