لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۷

اختلاف واشنگتن با قاهره بر سر درخواست های معترضان مصری


اختلاف واشنگتن با قاهره بر سر درخواست های معترضان مصری
اختلاف واشنگتن با قاهره بر سر درخواست های معترضان مصری

دولت حسنی مبارک که از سوی معترضان تحت فشار قرار دارد، ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که در پی تحمیل اراده خود بر متحدش در خاورمیانه است. واشنگتن در هشداری به مصر اعلام کرده است که حتی «کمترین سطح» تقاضای مردمش برای اصلاحات را پاسخ نداده است.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت ایالات متحده منتظر اقدامات «واقعی و محکم» است تا مرحله تعییر سرعت یابد. گیبز گفت افزایش شمار معترضان ضد دولتی در خیابان های قاهره با توجه به اینکه گامی برای پاسخگویی به نگرانی های آنان برداشته نشده است، «اصلا تعجب بر انگیز نیست».

احمد ابوالغیط، وزیر امورخارجه مصر در مصاحبه با شبکه آمریکایی PBS به تندی اظهارات اخیر مسوولان دولت اوباما را درباره وضعیت مصر محکوم کرد.

ابوالغیط گفت از اینکه جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا خواستارلغو فوری قانون اضطراری شده است، «شگفت زده» شده است. طبق این قانون که از سال ۱۹۸۱ به اجرا در آمده است، بازداشت بدون اتهام افراد امکان پذیر است.

او اضافه کرد مصر اکنون ۱۷ هزار زندانی دارد که در خیابان ها آزاد هستد و از زندان های تخریب شده گریختند. وزیر امورخارجه مصر خواستار زمان بیشتر برای «با ثبات کردن کشور» شد.

در حالیکه قاهره با اعتراضات بی سابقه ی شهروندان مصری که خواستارکناره گیری فوری مبارک از قدرت هستند روبرو شده است، لغو قانون به شدت غیر محبوب وضعیت اضطراری، یکی از گام هایی است که آقای بایدن به عمر سلیمان، همتای مصری خود اعلام کرد است.

XS
SM
MD
LG