لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

اد رویس: پول حاصل از لغو تحریم‌ها برای مردم ایران هزینه نخواهد شد


اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو
اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا - آرشیو

اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه در نشستی به میزبانی اندیشکده "آمریکن اینترپرایز" در شهر واشنگتن، در مورد وضعیت سیاست خارجی و امنیت ملی ایالات متحده صحبت کرد.

آقای رویس از ابتدای سخنان خود، لبه انتقاد را متوجه سیاست خارجی دولت باراک اوباما، بویژه در ارتباط با تعامل با ایران، کرد که به گفته او این "استراتژی نادرست" کاخ سفید در خاورمیانه، موجب صدمه خوردن به رهبری آمریکا و عدم اعتماد متحدان در منطقه نسبت به واشنگتن شده است.

رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت "چه در اردن، اسراییل، یا امارات متحده عربی، مردم دیگر به قضاوت دولت آمریکا اعتماد ندارند. و این مهم است، زیرا دیگر لزوما با ما مشاوره نمی کنند و حل مسایل را خود به دست می‌گیرند با این حساب که ما به حمایت از ایران، به عنوان یک حکومت سلطه‌ طلب، متمایل شده ایم."

آقای رویس با انتقاد از عدم واکنش ایالات متحده در حمایت از "جنبش سبز" مردم ایران در سال ۱۳۸۸، گفت "اگر ما در آن موقع رهبری نشان داده بودیم، ممکن بود اکنون شرایط متفاوتی می‌داشتیم. وقتی دو سوم مردم ایران قویا گفتند که انتخابات از آنها دزدیده شده و شما واکنش نشان نمی دهید ... بسیار مشکل خواهد بود که فرصت‌های از دست رفته را جبران کنید."

این عضو ارشد جمهوریخواه کنگره ایالات متحده همچنین در ارتباط با اظهارات جان کری وزیر خارجه آمریکا که روز پنجشنبه گفت توافق هسته‌ای با ایران ممکن است در چند روز آینده اجرایی شود، گفت که منابع مالی حاصل از لغو تحریم‌ها برای قدرتنمدتر کردن مردم ایران مصرف نخواهد شد، بلکه وسیله گسترش خلافت ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران در برابر خلافت اسلامی داعش در منطقه خواهد شد، که آتش بحران‌های فرقه‌ای در منطقه را دامن خواهد زد."

XS
SM
MD
LG