لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

ابراز نگرانی قانون‌گذاران کنگره آمریکا از آزمایش‌های موشکی اخیر ایران


با نزدیک شدن روز اجرای توافق جامع هسته‌ای ۲۳ تیر ماه قدرت‌های جهانی با ایران، ابراز نگرانی قانونگذاران هر دو حزب کنگره درمورد پایبندی تهران به تعهدات بین المللی خود، از جمله در این توافق یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شدت گرفته است.

۳۵ سناتور جمهوریخواه و ۲۲ سناتور دموکرات در هفته جاری با ارسال دو نامه جداگانه به باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرده اند که واکنش نشان دادن به آزمایش اخیر موشک بالستیک توسط تهران ضروری است.

سناتور دموکرات کریس کونز در گفتگو با صدای آمریکا این ضرورت را تایید کرد و گفت "آنگونه که ما به عنوان یک کشور و در همکاری با متحدان عمل کنیم، زمینه اعمال برجام و انتظاراتی را که ایران باید بر اساس آنها به تعهداتش در قبال شورای امنیت عمل کند، فراهم می‌کند. من تنها زمانی قانع خواهم شد که دولت ما در واکنش به آزمایش موشک بالستیک توسط ایران اقدام کند."

رییس کمیته روابط خارجی سنا نیز با بیان این که ابراز اطمینان مقام‌های دولت آمریکا در مورد پایبندی ایران به توافق قانع کننده نبوده است، گفت "تصور می‌کنم ایالت متحده باید در شورای امنیت در مورد آزمایش موشک بالستیک توسط ایران، که نقض فاحش قطعنامه شورای امنیت است، اقدام کند."

سناتور باب کورکر اضافه کرد "من امیدوارم که دولت تحریم‌هایی را اعمال کند و توافق هسته‌ای هم آنگونه که باید اجرا شود. ولی اگر ما حالا عمل نکنیم، ایران دلایلی پیدا خواهد کرد که در آینده دقیقا پایبند به توافق نباشد."

سناتور جمهوریخواه جیمز ریش، از مخالفان سرسخت هرگونه توافق هسته‌ای با حکومت ایران، نیز در همین زمینه اظهار داشت که "از تاریخ امضای توافق، آنها (طرف ایرانی) دو بار آن را با آزمایش موشک بالستیک نقض کرده‌اند."

وی افزود "۴۰۲ روز دیگر رئیس جمهوری جدید (ایالات متحده) کار خود را آغاز می‌کند و من امیدوارم او آنچه را ضروری است برای توقف اینگونه فعالیت‌ها انجام دهد."

سناتور کریس کونز در مورد مصوبه مجلس نمایندگان برای اصلاح قانون موسوم به "ویزا ویور" – که بر مبنای آن، افرادی که به برخی کشورها از جمله ایران سفر کرده اند را از استفاده از این برنامه محدود می‌کند – به صدای آمریکا گفت "من با هدف گرفتن اتباع دو ملیتی کشوری بخصوص مخالف هستم."

سناتور کونز در ادامه گفت "برخی از آمریکاییان ایرانی تبارنسبت به این مساله اعتراض کردند. ما باید کسانی را که بر اساس ویزا ویور قصد ورود به آمریکا دارند، بر مبنایی برابر و بر اساس اعمال آنها ارزیابی کینم، نه ملیت و میراث. به تصور من این بند احتمالا از مصوبه حذف شده و هنوز در دست ارزیابی است."

سناتور کورکر نیز در ارتباط با چگونگی اقدام سنا در ارتباط با مصوبه قانون ویزا ویور ازسوی مجلس به صدای آمریکا گفت "تصور می‌کنم سال آینده شاهد تلاش در مورد اصلاح برخی از موارد فنی در این مصوبه خواهید بود، که برخی معتقدند بطور مناسب مورد توجه قرار نگرفته است."

مصوبه مجلس نمایندگان در مورد "ویزا ویور"، به عنوان متممی در طرح تامین بودجه فدرال دولت آمریکا در سنا برای تصویب قانونگذاران در دست تصویب است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG