لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

۲۴۸ هزار شغل به اقتصاد ایالات متحده اضافه شد


بنا به گزارش روز جمعه درباره بازار کار آمریکا، در ماه سپتامبر ۲۴۸ هزار شغل در اقتصاد آمريکا ايجاد شد. به اين ترتيب نرخ بیکاری کشور به پایین‌ترين حد در شش سال گذشته کاهش یافت و اکنون به کمتر از شش درصد رسيده است.

اين ارقام رشد قويتری از آنچه که اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند را نشان می‌دهد، و می‌تواند زودتر از آنچه که بسیاری پیش‌بینی می‌کردند بانک مرکزی ایالات متحده (فدرال رزرو) را تشویق به افزایش نرخ بهره کند.

يک رديف استخدام‌های پشت سر هم در ماه سپتامبر (۱۰ شهريور تا ۸ مهرماه) باعث شد میزان بیکاری در آمریکا به پایین‌ترین سطح خود از ژوئیه سال ۲۰۰۸ برسد. تحليلگران اقتصادی می‌گويند همراه با تجدید نظر در ارقام مربوط به ماه‌های ژوئیه و اوت، که حاکی از افزايش نرخ اشتغال در آن دو ماه است، اقتصاد به روشنی در مسیر درستی است.

مقام ارشد سرمايه‌گذاری در شبکه مالی مشترک‌المنافع، براد مک‌ميلان، میگويد، «شما بايد به روند نگاه کنيد، و آنچه که ما می‌بينيم، به استثنای ماه گذشته، رقمی بيش از ۲۰۰ هزار برای چندين ماه متوالی است، امری که از دهه ۱۹۹۰ ميلادی تاکنون بيسابقه بوده است.

افزايش اشتغال در صنايع متفاوت گسترده بوده است، با استخدام‌های جدید در صنايع ساختمان‌سازی و بخش توليد، و رشدی بهتر از آنچه که مورد انتظار بود، يعنی ۸۱ هزار شغل جديد، در بخش خدمات حرفه‌ای. تحليل‌گران معتقدند که اين تمایزی مهم است.

تحليلگر ارشد گريگ مک‌برايد می‌گويد، «مهمتر از همه اين است‌ که، مشاغلی که در سال جاری به بازار کار افزوده می‌شود، نسبت به موارد سال‌های قبل از کیفیت بالاتری برخوردار است. بيشترين رشد مشاغل در سال ۲۰۱۴ را خدمات تجاری و حرفه‌ای تشکيل می‌دهد، از اين‌رو اينها مشاغلی هستند که دستمزدهای بالاتری پرداخت می‌کنند.»

از زمانی که رکود اقتصادی به پایان رسید، رکود دستمزدها مصرف را پائين نگاه داشته بود. اما افزایش دستمزدها و روند افزايش مستدام اشتغال‌زايی می‌تواند تاثیر منفی هم درپی داشته باشد، بخصوص اگر شما درصدد گرفتن وام از بانک باشيد.

مک‌میلان گفت که دلیل اين امر آن است که اقتصادی که به سرعت در حال بهبود است می‌تواند فدرال رزرو را، زودتر از حد انتظار، به افزایش نرخ بهره کوتاه‌مدت ترغيب سازد.

از زمانی‌که رکود اقتصادی آغاز شد، فدرال رزرو در تلاش برای تحریک شرکتهای تجاری به خرج کردن، نرخ بهره را کاهش داده است. اما برخی از اقتصاددانان می‌گویند نرخ بهره پایین همراه با اقتصادی که بسرعت رو به بهبود است موجبات افزايش تورم را فراهم خواهد کرد، که اين هم می‌تواند اثری در جهت عکس داشته باشد، يعنی رشد اقتصادی را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG