لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

استخدام در بخش خصوصی آمريکا از کرختی در می آيد


ژانت يلن، مديرعامل بانک مرکزی آمريکا
ژانت يلن، مديرعامل بانک مرکزی آمريکا
بنا به گزارش خبرگزاری رويترز، شرکت های آمریکایی در ماه مارس روند استخدامی را شدت بخشيده اند. اين دومين ماه متوالی در تشديد چنين روندی است، که پس از يک رخوت زمستانی نشان دهنده شواهد تازه ای است مبنی بر شتاب گرفتن بهبود اقتصادی آمريکا.

موسسه مديريت خدمات مالی آ.د.پ. روز چهارشنبه ، ۱۳ فروردين ماه (۲ آوريل) اعلام کردکه در ماه گذشته کارآفرينان بخش خصوصی ۱۹۱۰۰۰ نفر به حقوق بگيران خود اضافه کردند، و ۳۹۰۰۰ نفر هم در ماه فوريه - بيش از آنچه که قبلا پیش بینی شده بود - به استخدام در آورده اند.

علاوه بر جريان ثابت داده های نسبتاً خوش بينانه - مبنی بر شتاب گرفتن بهبود اقتصادی - در حالی این نشانه های قوی از افزايش استخدام مشاهده می شود که زمستان بسیار سرد می رود تا جای خود را به بهار بسپارد، و اميدها را نسبت به اقتصاد دسال ۲۰۱۴ زنده نگاه دارد، زيرا گفته می شود که پس از ۵ سال که از پايان رسمی وخيم ترين رکود اقتصادی پس از دهه ۱۹۳۰ می گذرد، سال ۲۰۱۴ بهترين رکوردها را برجای خواهد گذاشت.

آقای سام بولارد، اقتصاددان ارشد موسسه مالی ولز فارگو در شهر شارلوت (کارولينای شمالی)، می گويد، «هر تاثيری که آب و هوا داشته، در حال از بين رفتن است، و ما در حال مشاهده کشش پيدا کردن اقتصاد هستيم.»

این گزارش، پیش از گزارش جامع تر دولت در مورد اشتغال در روز جمعه منتشر شد.
بنا به نظرسنجی خبرگزاری رويترز از اقتصاددانان، انتظار می رود گزارش دولت نشان دهد که ۲۰۰ هزار شغل در بخش غير کشاورزی در ماه مارس اضافه شده، که بيشترين افزایش در چهار ماه گذشته است. نتايج اين نظرسنجی پيش از گزارش آ.د.پ. منتشر شد، اما بسياری از اقتصاددانان گفتند که گزارش آ.د.پ. در نظر آنان تغييری نداده است.

گزارش جداگانه ای نشان داد که شرکت های کوچک برای ششمين ماه متوالی در مارس به رده استخدامی خود اضافه کردند. فدراسیون ملی شرکتهای مستقل گفت، آمار استخدامی شرکتهای کوچک به طور متوسط در مارس ۱۸ صدم درصد افزايش داشت که از ۱۱ صدم درصد در ماه فوریه بیشتر است.

به عنوان نشانه استخدام های سریع، قیمت اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده کاهش یافت، در حالی که ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای ديگر افزایش یافت. بهای سهام نیز در وال استریت نسبتاً اندکی بالاتر رفت.

نشانه های بهبود در بازار کار مورد استقبال بانک مرکزی آمريکا (فدرال رزرو) قرار گرفت، که مرحله به مرحله از برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه کاسته است.

قدرت نمايی بازار کار می تواند به گمانه زنی ها در مورد زمان اولین افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا دامن بزند. از ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ تاکنون، معیار نرخ بهره را در رکورد بی سابقه ای از صفر تا ۲۵ صدم درصد نگاه داشته است.

میلان مالرین معاون اقتصاددان ارشد موسسه تی.دیو سکيوريتيز، می گويد، «رشد استخدام در حد فاصل بين ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر، به نظر بانک مرکزی توجيه گر خوبی برای گرايش فعلی بانک (در جمع آوری اوراق قرضه) بوده و با شروع سال ۲۰۱۵ آنها را برای کاهش تدريجی به سمت محکم کردن سياست (مالی) آماده می کند.»

از سر گيری سفارشات کارخانه جات
زمستان سرد و پر برف غیر منتظره ای که پشت سر گذاشتيم تنها يکی از عواملی است که در پایان سال ۲۰۱۳ ميلادی و آغاز سال جاری دست و پای اقتصاد را بسته بود. رشد اقتصادی نيز به دليل کاهش سفارشات شرکت ها از توليدکنندگان ضربه خورد، زيرا آنها هنوز مترصد رد کردن کالاهای به فروش نرفته بودند. عامل ديگر انقضای حق بيکاری درازمدت و قطع بُن مواد غذايی عنوان شده است.

انتظار می رود این عوامل از سرعت رشد اقتصادی بکاهد و آن را به ۲ درصد در سه ماهه اول تقليل دهد. این سرعت در سه ماه آخر سال ۲۰۱۳ اقتصاد ۲.۶ درصد افزایش یافت.

علائم بازشدن يخ های اقتصادی در گزارش جداگانه ای از وزارت بازرگانی مشاهده شد. اين گزارش نشان می دهد که سفارشات جدید برای محصولات تولیدی جهشی به ميزان ۱.۶ درصد داشته که بيشترين افزايش نرخ از سپتامبر گذشته بوده است.

با این حال، تجديد نظر و اصلاح سفارشات ماه ژانویه نشان داد که که افت سفارشات نزديک به يک درصد بوده است و نه آن طور که قبلا گزارش شده بود، ۷ دهم درصد.

صورت کالاهای کارخانجات در ماه فوریه ۷دهم درصد افزایش یافت، که بزرگترین افزایش از اکتبر ۲۰۱۱ است. بولارد گفت، علت اين امر این است که به احتمال زیاد شرکت های دیگر موجودی خود را حفظ کرده بودند و سفارش جديد نمی دادند، و اين امر باعث تجمع کالا در در کارخانه ها شده بود.

افزايش ۹ دهم درصدی حرکت تولیدات کارخانجات، که بيشترين رشد را از ماه ژوئيه گذشته داشته است، نشانه خوش بينانه ديگری از رشد اقتصادی است.
XS
SM
MD
LG