لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۲

مذاکرات مقامات بانک مرکزی آمريکا در مورد زمان بالابردن نرخ بهره‌ها


رئيس بانک مرکزی ايالات متحده، جانت يلن
رئيس بانک مرکزی ايالات متحده، جانت يلن

در حالی که بازار کار بهتر شده، مقامات بانک مرکزی همچنان نگران حال تعداد زیادی از مردم هستند که فقط توانسته‌اند شغل نيمه وقت پيدا کنند

همزمان با انتشار گزارشاتی مبنی بر بهبود اقتصادی و بيرون آمدن از رکود شديدی که در سال ۲۰۰۶ رخ داد، اکنون مقامات ارشد بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) در مورد زمان مناسب برای افزایش نرخ بهره‌ها مشغول گفتگو هستند.

در آخرين نشستی که رهبران بانک مرکزی در اوايل مردادماه (پايان ماه ژوئيه) برگزار کردند، بيشتر نگاه‌ها متوجه افزايش مشاغل و بهبود بازار کار بود. يادداشت های آن گردهمايی روز چهارشنبه، ۲۹ مرداد (۲۰ اوت) منتشر شد.

اين مقامات نرخ بهره، که از اهميت کليدی برخوردار است، را در پائين ترين سطح ممکن نگاه داشتند. از چند سال پيش که همه تلاش‌ها معطوف به تقويت رشد اقتصادی و کاهش بيکاری شده بود نرخ بهره در اين سطح پائين نگاه داشته شد.

کارشناسان می‌گویند اکنون که اقتصاد دیگر نیاز به کمک ندارد، بايد رفته رفته نرخ بهره‌ها را به سطحی طبیعی‌تر افزایش داد وگرنه اقتصاد بیش از حد تحریک شده و تورم جرقه خواهد زد.

در حالی که بازار کار از برخی جهات بهتر شده است، مقامات بانک مرکزی آمريکا همچنان نگران حال تعداد زیادی از مردم هستند که فقط توانسته‌اند شغل نيمه وقت پيدا کنند، و یا برای مدتی طولانی بیکار بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG