لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

با حمله پهپاد های آمریکا و ارتش پاکستان ۳۰ پیکارجو کشته شدند


وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان، پاکستان
وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان، پاکستان

هواپیماهای جنگنده پاکستان و پهپادهای احتمالا آمریکایی در نخستین ساعت های روز جمعه دست کم ۳۰ تن از شبه نظامیان اسلام گرا را در منطقه دورافتاده وزیرستان شمالی کشتند. چندتن از فرماندهان نیز در میان کشته شدگان بوده اند.

این عملیات اردوگاه های طالبان و پیکارجویان ازبک در نزدیکی مرز افغانستان را هدف قرار داده بود. ارتش پاکستان این حمله ها را «بسیار موثر و دقیق» توصیف کرد.

این حمله ها در ادامه تلاش های پاکستان برای تقویت استراتژی ضد تروریسم خود و پس از آن صورت گرفت که طالبان، روز ۱۶ دسامبر، با حمله به مدرسه ای در پیشاور که به دست نظامیان اداره می شد، دست کم ۱۵۰ نفر را که بیشترشان کودک بودند، به هلاکت رساند.

حمله پهپادها در پاکستان امری بسیار نادر است و به مثابه نقض حاکمیت کشور شمرده می شود. اما آمریکا بر موثر بودن حمله های پهپادی در نابود کردن شبه نظامیان، در مناطقی که ارتش پاکستان به آن دسترس ندارد، اصرار می ورزد.

همچنین روز جمعه به گفته مقام های پاکستانی نیروهای امنیتی یک مظنون به تسهیل حمله به مدرسه پیشاور را کشتند.

به گفته رئیس پلیس منطقه ایلات نشین خیبر، نیروهای حافظ امنیت پاکستان با استفاده از اطلاعات امنیتی، در آخرین ساعات پنج شنبه شب به فرمانده شبه نظامیان، که صدام نام داشت، و یارانش حمله کردند. در این عملیات صدام در جریان تیراندازی که یک ساعت به طول انجامید، کشته شد و شش تن از دستیارانش مجروح و دستگیر شدند. این افراد سپس تحت بازجویی قرار گرفتند.

پلیس پاکستان می گوید صدام در عملیات حمله به مدرسه کمک کرده و در عین حال در حمله به امدادگران بهداشتی که در مناطق ایلی به کودکان واکسن فلج اطفال می دادند، شرکت داشته است.

XS
SM
MD
LG