لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

رئیس جمهوری پاکستان توقف مجازات اعدام در موارد تروریستی را لغو کرد


مقامات پاکستان در پاسخ به حمله طالبان به مدرسه ای در پیشاور در روز سه شنبه گام هایی بر می دارند.

در حالی که ملت سوگواری سه روزه ای را برای ۱۳۲ دانش آموز و ۹ نفر از کارکنان مدرسه که کشته شدند آغاز کرده است، نواز شریف نخست وزیر روز چهارشنبه توقف مجازات اعدام را در موارد تروریستی که از ۲۰۰۸ برقرار بود، لغو کرد.

نواز شریف همچنین تعهد کرده است حمله ارتش علیه پیکارجویان در منطقه عشایری شمال غربی پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان ادامه پیدا کند.

طالبان پاکستانی مسئولیت حمله را بر عهده گرفته و آنرا تلافی هجوم ارتش علیه شورشیان دانسته است.

در این میان، ژنرال رحیل شریف فرمانده ارتش و رضوان اختر رئیس سازمان اطلاعات داخلی پاکستان ، روز چهارشنبه در کابل با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان ملاقات کرد و در باره وضعیت امنیتی در امتداد مرز دو کشور با او به تبادل نظر پرداخت.

غنی به ژنرال شریف اطمینان داد که پیکارجویان قادر نخواهند بود از خاک افغانستان برای دست زدن به حملات تروریستی علیه پاکستان استفاده کنند .

ژنرال شریف، که رضوان اختر رئیس سازمان اطلاعات داخلی پاکستان او را همراهی می کرد، جداگانه با ژنرال آمریکایی جان کمپبل ، فرمانده نیروهای ناتو ملاقات کرد.در هر دو دیدار اطلاعات مهمی در باره حمله روز سه شنبه طالبان مبادله شد.

مردان مسلح طالبان پاکستانی از دیر باز از منطقه وزیرستان شمالی برای پناه دادن به شورشیان افغان که از مرز می گذرند استفاده کرده اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان نیز اغلب ارتش پاکستان را به حمایت از طالبان در افغانستان متهم می کرد.

حمله روز سه شنبه در پیشاور پاکستان با محکومیت جهانی روبرو شده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد آنرا یک عمل تروریستی «ددمنشانه و وحشیانه» علیه کودکان نامید.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت مهاجمان سفلگی و دنائت خود را نشان دادند و هیچ دلیلی نمی تواند این چنین بی رحمی را توجیه کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گوی تلفنی با نواز شریف نخست وزیر پاکستان به او تسلیت گفت و همبستگی ایالات متحده با پاکستان را در نبرد علیه تروریسم ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG