لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

آمریکا کشتار دانش‌آموزان پاکستانی توسط طالبان را محکوم کرد


عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

گروه افراطی طالبان روز سه‌شنبه به مدرسه‌ای در شهر پیشاور، واقع در شمال غرب پاکستان، حمله کرد که در اثر آن دست کم ۱۴۱ نفر، که بیشتر آنها دانش آموز بودند، جان خود را از دست دادند.

به گفته یک مقام محلی پاکستان در جریان حمله به این مدرسه، که گفته می‌شود تحت اداره ارتش قرار دارد، دست کم ۱۲۰ نفر مجروح شدند که حال بسیاری از آنها وخیم گزارش شده است.

رئیس جمهوری آمریکا، ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان این حادثه، به شدت این اقدام طالبان را محکوم کرد و گفت تروریست‌ها با هدف قرار دادن دانش‌آموزان و آموزگاران در این حمله شنیع، بار دیگر شرارات خود را به معرض نمایش گذاشتند.

باراک اوباما در ادامه بیانیه‌ای که به همین منظور منتشر کرد، گفت ایالات متحده در کنار مردم پاکستان ایستاده است و بار دیگر تعهد کشورش به حمایت از دولت پاکستان در نبرد با تروریسم و افراط‌گرایی، و پیشبرد صلح و ثبات در منطقه را تکرار نمود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در گفتگو با خبرنگاران در لندن خبر کشته شدن ده‌ها دانش‌آموز بی‌گناه را «ویران‌کننده» خواند و گفت این واقعه یک ضایعه جهانی است که تمام انسان‌های باوجدان را به خشم می‌آورد و عاملان آن باید به دست عدالت سپرده شوند.

سخنگوی طالبان در گفتگو با خبرگزاری رویترز مسئولیت حمله امروز را به عهده گرفت و گفت به بمبگذاران انتحاری این گروه، که وارد مدرسه شده‌اند، دستور داده شده به بچه‌ها آسیبی نزنند، و تنها نیروهای ارتش را هدف قرار دهند.

عمر خراسانی در ادامه گفت حمله امروز، «انتقام» حملات ارتش به وزیرستان شمالی است. ارتش پاکستان در آن منطقه طی عملیاتی که از ماه ژوئن آغاز کرده، بارها به مواضع طالبان حمله کرده است.

یک سخنگوی ارتش گفت نیروهای امنیتی بلافاصله پس از این حمله وارد عمل شدند و دست کم ۶ شبه‌نظامی طالبان را کشتند.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان که خود را به پیشاور رسانده بود، ضمن محکوم کردن این حمله، آن را یک «فاجعه ملی» خواند و سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در بیانیه‌ای حمله امروز طالبان و کشتار دانش‌آموزان را محکوم کرد و آن را عملی «تروریستی، مذبوحانه و بی‌رحمانه، که هیچ دلیلی نمی‌تواند آن را توجیه کند» خواند و گفت «دانش آموختن و تحصیل، حق همه کودکان است.»

هفت مرد مجهز به سلاح های خودکار وارد مدرسه شدند، و یکی از آنها خود را منفجر کرد. یک مقام محلی پیشاور به خبرنگاران گفت شبه‌نظامیان لباس‌های پرسنل ارتش را بر تن داشتند.

به گفته معلمان، مهاجمان زمانی که دانش آموزان در حال امتحان دادن بودند، حمله کردند و نیروهای ارتش یک ساعت پس از حمله مهاجمان، وارد عمل شدند و اطراف مدرسه را بستند.

XS
SM
MD
LG