لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

عزاداری در پاکستان پس از کشتار دانش آموزان بدست طالبان


مادر محمد علی خان، دانش آموز پانزده ساله که در حمله طالبان به یک مدرسه در پیشاور کشته شد در حال گریه
مادر محمد علی خان، دانش آموز پانزده ساله که در حمله طالبان به یک مدرسه در پیشاور کشته شد در حال گریه

سه روز عزای عمومی در پاکستان روز چهارشنبه به خاطر حمله مرگبار طالبان به یک مدرسه در پیشاور آغاز شد. مراسم خاکسپاری اجساد برخی از کشته شدگان روز چهارشنبه برگزار شد. این حمله بیش از ۱۴۱ کشته برجای گذاشت.

بیشتر قربانیان حمله روز سه شنبه را دانش آموزان تشکیل دادند. برخی خانواده ها قربانیان را چند ساعت پس از پایان حمله خاک کردند و تعداد بیشتری مراسم خاکسپاری در روز چهارشنبه برگزار می شود.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان برداشتن تعلیق مجازات اعدام پرونده های ترور را تایید کرد. پاکستان از سال ۲۰۰۸ تنها یک زندانی را پس از به اجرا در آمدن این تعلیق اعدام کرده است.

شریف روز سه شنبه وعده داد که عملیات ارتش علیه شبه نظامیان ادامه یابد و گفت پاکستان «هر قطره خون» بچه های کشته شده را تلافی می کند.

هفت مهاجم با لباس های نظامی، و مجهز به سلاح های خودکار و مواد منفجره، به مدرسه تحت اداره ارتش حمله کردند و به سمت کودکان و بزرگسالان تیراندازی کردند.

طالبان روز سه شنبه مسئولیت حمله را به عهده گرفت. سخنگوی طالبان به خبرگزاری رویترز گفت به بمبگذاران انتحاری این گروه، که وارد مدرسه شده‌اند، دستور داده شده به بچه‌ها آسیبی نزنند، و تنها نیروهای ارتش را هدف قرار دهند.

عمر خراسانی در ادامه گفت حمله «انتقام» حملات ارتش به وزیرستان شمالی است. ارتش پاکستان در آن منطقه طی عملیاتی که از ماه ژوئن آغاز کرده، بارها به مواضع طالبان حمله کرده است.

مقامات پاکستانی گفته اند که ۱۳۲ جسد متعلق به دانش آموزان حدود ۱۲ تا ۱۶ ساله است. ۹ کارمند مدرسه نیز در حمله که بیش از هشت ساعت طول کشید، کشته شدند.

یک مقام محلی گفت ۱۲۰ نفر دیگر زخمی شدند. حمیدالله خان، خبرنگار بخش رادیو دیوای صدای آمریکا گفت بیش از ۱۰۰ نفر از مجروحان را بچه ها تشکیل می دهند.

یک سخنگوی ارتش پاکستان گفت نیروهای امنیتی در عملیات خود مهاجمان را کشتند و جان صدها نفر را نجات دادند. او گفت مردان مسلح طالبان با بریدن نرده های پشت ساختمان، وارد تالار مدرسه شدند، جایی که دانش آموزان در جلسه امتحان بودند و سپس شروع به تیراندازی به سمت آنها کردند و در ده دقیقه اول بیشترین آسیب را زدند.

سخنگوی ارتش گفت کوماندوهای ارتش هفت تروریست را کشتند.

یک معلم مدرسه پیشتر در روز سه شنبه گفته بود نیروهای ارتش یک ساعت پس از حمله شبه نظامیان طالبان عملیات خود را آغاز کردند.

مدرسه ای که طالبان به آن حمله کرد، در منطقه ای بسیار امن در پیشاور قرار دارد. پلیس گفت حمله ساعت ۱۰ صبح آغاز شد و حدود ۶:۳۰ بعد از ظهر پایان یافت.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی به نواز شریف، نخست وزیر پاکستان حمله مرگبار در پیشاور را تسلیت گفت و اضافه کرد آمریکا از پاکستان در مبارزه با ترور حمایت می کند و در کنار این کشور ایستاده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفت پیکارجویان از خود بزدلی نشان دادند و هیچ هدفی نمی تواند چنان توحشی را توجیه کند.

XS
SM
MD
LG