لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

کرونا در ایران | واکسیناسیون ایران در رتبه ۶۸ جهان؛ «نقض مکرر» پروتکل‌های بهداشتی در برخی مدارس


یک روز پس از انتشار خبر رسیدن آمار مرگ و میر کرونا در ایران به زیر ۵۰ نفر در روز در رسانه‌های کشور، وزارت بهداشت از جان باختن ۶۷ بیمار دیگر طی روزهای ۲۲ آذر تا ۲۳ آذر خبر داد. به این ترتیب آمار رسمی مجموع جان‌باختگان کرونا در ایران به ۱۳۰ هزار و ۸۳۱ نفر رسید.

همچنین در این ۲۴ ساعت، وزارت بهداشت شناسایی ۲ هزار و ۷۸۴ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد.

به این ترتیب، مجموع مبتلایان به کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۱۶۰ هزار و ۳۰۳ نفر رسید.

این در حالی است که بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است. 

هر چند سرعت گرفتن واکسیناسیون در ایران، به کاهش آمار فوت در‌ کشور‌ کمک کرده است، آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد ۱۷.۷ درصد از مردان و ۱۶.۴ درصد از زنان بالای ۱۰ سال هنوز واکسن نزده‌اند.

مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۱۱ میلیون و ۸۴ هزار و ۷۳۸ دز رسیده است.

داده‌های «فایننشال تایمز» نشان می‌دهد ایران از لحاظ واکسیناسیون کامل - دریافت دو دز- رتبه ۶۸ در جهان را دارد.

با این حال، بازگشایی مدارس و کاهش رعایت پروتکل‌های‌ بهداشتی در سطح کشور به نگرانی‌ها بابت وقوع پیک جدید‌ کرونا دامن زده است.

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفته است که در بسیاری از مناطق، مدارس پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. حمیدرضا جماعتی گفت «این می‌تواند سبب بروز زمینه‌ای برای پیک‌های جدید در کشور شود.»

او افزود اجرای قوانین مربوط به کمیته علمی نیست و مسئولیت آن با وزارت آموزش و پرورش است.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس به ویژه در مقاطع پایین، تبدیل به یک چالش بزرگ شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عدم رعایت فاصله‌گذاری و نبود تهویه مناسب در کلاس‌های درس مدارس، تا نیمه آذر، جزو بیشترین شکایت‌های بهداشتی بوده‌اند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره آموزش و پرورش مازنداران می‌گوید رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حدود ۳۰ درصد از مدارسی که مورد بررسی قرار گرفتند، «ناقص» ارزیابی شده است.

قربانعلی سهرابی گفت مدیران ۱۶۰ مدرسه هم به دلیل «نقض مکرر دستورالعمل‌های بهداشتی» تذکر کتبی دریافت کردند.
فرمانده قرارگاه عملیاتی و نظارتی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان نیز گفته است که والدین و مسئولان بهداشت، «در رابطه با رعایت پروتکل‌ها در مدارس به ویژه در زنگ‌های تفریح و ورود و خروج دانش‌آموزان در آموزش و پرورش دغدغه دارند.»

با این حال، وزارت آموزش و پرورش از برگزاری امتحانات پایانی مدارس به صورت صد درصد حضوری خبر داده و شیوع گونه مسری امیکرون نیز تغییری در این برنامه ایجاد نکرده است.

XS
SM
MD
LG