لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

برگزاری «مراسم فاطمیه» در مکان‌های سربسته به رغم نگرانی از شیوع گونه مسری «امیکرون» در ایران


آرشیو.
آرشیو.

به رغم بالا بودن نگرانی‌ها از ورود گونه به شدت مسری «امیکرون»، وزارت بهداشت ایران با ابلاغ یک دستورالعمل بهداشتی مجوز برگزاری «مراسم فاطمیه» در مکان‌های بسته را صادر کرد.

در این دستورالعمل آمده است که برگزاری مراسم در مساجد و مکان های عمومی «در اولویت» قرار دارد. همچنین از شرکت‌کننده‌ها خواسته شده است تا در مساجد و محیط‌های سربسته، فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کرده و از ماسک استفاده «مناسب» کنند.

به افرادی که کامل واکسینه نشده‌اند تنها توصیه شده که در مراسم شرکت نکنند، اما به این که آیا شرکت‌کننده‌ها ملزم به نشان دادن کارت واکسیناسیون هستند یا خیر اشاره‌ای نشده است.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت مهرماه امسال آمار فوتی‌ها در موج پنجم کرونا در کشور را یک «فاجعه انسانی» خوانده و اذعان کرده بود که بسیاری از بیمارانی که در موج پنجم مبتلا شدند در تجمع‌ها و مراسم‌های مختلف حضور داشتند.

وزیر بهداشت ایران همچنین گفته است این وزراتخانه نه فقط در مورد مدارس، «بلکه نگران هر نوع تجمعی است.»

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز حضور در اجتماعات به ویژه در فصل سرما را عامل افزایش موارد بیماری در کشور و رفتن به سوی موج ششم بیماری دانسته است.

پیشتر نیز مقامات جمهوری اسلامی ایران، در اوج شیوع کرونا و در کشور‌ و زمانی که آمار فوتی‌ها سه‌ رقمی بود، مردم را تشویق به شرکت در مراسم مذهبی می‌کردند.

تصاویر منتشر شده از «مراسم مسلمیه» در تابستان - به رغم تأکید مقامات بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی- نشان از عدم رعایت پروتکل‌ها از جمله استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی داشت تا جایی که یک مقام وزارت بهداشت پس از برپایی این مراسم گفت: «آن افرادی که مراسم مسلمیه برگزار کردند و گفتند دیگر تحمل نداریم و باید امسال مراسم را برگزار کنیم، شجاعت داشته باشند و از مردم عذرخواهی کنند.»

هر چند واکسیناسیون در ایران سرعت گرفته است و از جمعیت بالای ۱۲ سال کشور، حدود ۷۳ درصد هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند اما کارشناسان بهداشتی، ایمنی جمعی را مستلزم واکسینه شدن کامل بالای ۸۵ درصد از جمعیت می‌دانند.

XS
SM
MD
LG