لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

سفر هیات پارلمانی آمریکا به خاور میانه: پل رایان با ملک سلمان دیدار کرد


دیدار پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در ریاض - ۴ بهمن ۱۳۹۶
دیدار پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در ریاض - ۴ بهمن ۱۳۹۶

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، که در رأس یک هیات پارلمانی به منطقه خاور میانه سفر کرده است، روز چهارشنبه در نخستین بخش از این سفر با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در ریاض دیدار و گفت‌وگو کرد، که محور عمده آن مسائل امنیتی عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس بیانیه‌ای که دفتر پل رایان در این زمینه منتشر کرده است، دیدارها و گفت‌وگوهای او در خاور میانه بر «ثبات منطقه‌ای، مبارزه علیه گروه داعش و تروریسم، و همچنین سیاست‌های تهاجمی ایران» متمرکز خواهد بود.

رسانه‌های دولتی سعودی تصاویری را نشان داده‌اند که آقای رایان پس از آن که در فرودگاه ریاض مورد استقبال رئیس مجلس شورای سعودی – که همه اعضای آن توسط خاندان سلطنتی تعیین می‌شوند – قرار گرفت، و سپس از آنجا به دیدن پادشاه سعودی رفت.

عربستان سعودی از متحدان کلیدی آمریکا در منطقه است و روابط دو کشور در دولت بارک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده به دلیل اختلاف نظر بر سر برخی مسائل، به ویژه توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران، رو به تیرگی گذاشته بود.

روابط واشنگتن و ریاض با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در اول بهمن ۱۳۹۵، که موضع سخت‌گیرانه‌ای در برابر توافق اتمی و سیاست‌های منطقه‌ای تهران دارد، رو به بهبودی گذاشت؛ به طوری که ریاض مقصد نخستین سفر خارجی پرزیدنت ترامپ بود.

پنج نفر از نمایندگان ارشد جمهوریخواه کنگره – از جمله مک تورنبری رئیس کمیته نیروهای مسلح و دوین نونِس رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده – پل رایان را در این سفر همراهی می‌کنند. آقای رایان رئیس مجلس نیز از حزب جمهوریخواه است.

هیات پارلمانی آمریکا قرار است روز پنجشنبه عربستان سعودی را به مقصد امارات متحده عربی ترک کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG