لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

تیلرسون: لازمه یک سوریه مستقل کناره‌گیری اسد از قدرت و قطع نفوذ ایران است


سخنرانی رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در باره سوریه در نشست مؤسسه هوو - ۲۷ دی ۱۳۹۶
سخنرانی رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در باره سوریه در نشست مؤسسه هوو - ۲۷ دی ۱۳۹۶

وزیر خارجه ایالات متحده عصر چهارنشبه در نشستی در «مؤسسه هوور» دانشگاه استانفورد کالیفرنا با عنوان «راه پیش روی آمریکا در سوریه» گفت وجود یک سوریه مستقل و باثبات نیازمند آن است که بشار اسد رئیس جمهوری کنونی آن کشور، در قدرت نباشد.

رکس تیلرسون با بیان این که تقریبا ۵۰ سال است که مردم سوریه تحت ظلم حافظ اسد و پسرش بشار زندگی کرده‌اند و چنین رژیمی با حمایت ایران خطرناک تر است، گفت مردم سوریه پس از تحمل این مساله در نهایت قیام کردند، اما با سرکوب رژیم، آن کشور تبدیل به زندان شد.

وی با اشاره به حضور داعش در عراق و سوریه برای ایجاد یک خلافت اسلامی گفت، اختلاف دمشق و مخالفان آن شرایط را گسترش سریع داعش فراهم کرد. از این رو آمریکا توجه خود را بر شکست داعش متمرکز کرد، اما رژیم اسد به جای مبارزه با داعش، با کمک رژیم ایران، به مخالفانش حمله کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت امروز تقریبا تمامی مناطقی که زمانی در عراق و سوریه در کنترل گروه افراطی داعش بود آزاد شده‌اند و در عراق مردم آن کشور بیشتر و بیشتر به شهر و خانه‌های خود باز می‌گردند؛ اما در سوریه وضعیت متفاوت است.

رکس تیلرسون در انتقاد از سیاست‌های تهران در منطقه گفت، ایران سعی دارد از سوریه به منافع آمریکا و متحدان آن در منطقه آسیب بزند و برای حفظ بشار اسد در قدرت میلیون دلار در سال هزینه می‌کند. از این رو بخشی از راه حل پایان بحران در سوریه قطع نفوذ ایران است.

وی اضافه کرد، ایالات متحده حضور نظامی خود را در سوریه حفظ می‌کند و هدف آن این است که داعش دوباره ظهور پیدا نکند. نباید اشتباه عراق را تکرار کنیم؛ وقتی که القاعده شکست داده شد، اما بعدا با کاهش حضور ما، به شکل داعش ظهور کرد.

وی در توضیح گفت به چند دلیل باید آنجا بمانیم: حضور داعش هنوز به پایان نرسیده است؛ باید القاعده را نیز از بین ببریم، چرا که هنوز در شمال غربی سوریه حضور دارد؛ اگر حضورمان را در سوریه متوقف کنیم، بشار اسد به سرکوب مردم ادامه می‌دهد. یک سوریه مستقل با ثبات، نیازمند آن است که او در قدرت نباشد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه با تاکید بر این که باید امنیت را در امتداد مرزهای سوریه برقرار کرد، گفت اگر بشار اسد در قدرت باقی بماند، پای ایران در آن کشور محکم تر خواهد شد. وی گفت اگر اسد در قدرت باقی بماند، ما برای ارسال کمک های انساندوستانه نیز مشکل خواهیم داشت.

آقای تیلرسون خاطر نشان کرد که هیچکس نمی‌تواند تنها با پیروزی نظامی به موفقیت برسد، از این رو ما داریم با افراد محلی در سوریه صبحت می‌کنیم تا با کمک آنها امنیت را به مناطق مختلف بازگردانیم. با کشورهای متحد خود هم برای رسیدن به هدف همکاری خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که از همه کسانی که بر بشار اسد نفوذ دارند می‌خواهیم او را متقاعد کنند که از قدرت کناره گیری کند، خاطر نشان کرد که این البته زمان خواهد برد، و تغییر مسئولانه سریع نخواهد بود و نیازمند روند سیاسی و تغییر قانون اساسی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG