لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

مصوبه جدید سنای آمریکا: طرح اقامه دعوا علیه عربستان به دلیل ۱۱ سپتامبر


این طرح همچنین باید در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب برسد.
این طرح همچنین باید در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب برسد.

سنای آمریکا طرحی را تصویب کرد که به خانواده قربانیان حملات تروریستی یازده سپتامبر آمریکا اجازه می دهد در صورتی که به قانون تبدیل شود، از عربستان سعودی شکایت کنند.

این طرح روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت، به تصویب سنای تحت کنترل جمهوریخواهان رسید اما همان روز کاخ سفید اعلام کرد که بعید است باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با امضای آن، این طرح را به قانون تبدیل کند.

طرح سنا با نام قانون عدالت علیه حامیان تروریسم شناخته می شود و به اتفاق آراء به تصویب رسید.

این طرح همچنین باید در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب برسد. در صورتی که طرح به قانون تبدیل شود، به شاکیان اجازه می دهد در دادگاه فدرال نیویورک، علیه عربستان سعودی شکایت کنند.

شماری از وکلا سعی دارند اثبات کنند که عربستان سعودی در حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به برج های تجارت جهانی و پنتاگون دست داشته است.

گزارش محرمانه درباره نقش احتمالی مقامات سعودی در یازده سپتامبر

پیشتر شماری از قانونگذاران آمریکایی از دولت آمریکا خواسته بودند گزارشی ۲۸ صفحه ای را که گفته می شود در آن به نقش مقامات سعودی در پشتیبانی از عاملان حملات تروریستی یازده سپتامبر اشاره شده، برای عموم منتشر کند.

اما برخی از مقامات دولت اوباما ضمن آنکه گفتند در آن گزارش چنین اشاره ای نشده، اعلام کردند بخش هایی از آن محرمانه است و گزارش نباید علنی شود.

روزنامه نیویورک تایمز پیشتر گزارش داده بود که دولت عربستان تهدید کرده است اگر طرح انتشار گزارش در کنگره آمریکا تصویب شود، چند صد میلیارد دلار از دارایی های خود در آمریکا از جمله اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را به فروش می گذارد.

XS
SM
MD
LG