لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

واکنش آمریکا به تهدید عربستان درباره لایحه نقش ریاض در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر


جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید عصر دوشنبه گفت، باراک اوباما از این لایحه حمایت نکرده و آن را امضا نخواهد کرد.
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید عصر دوشنبه گفت، باراک اوباما از این لایحه حمایت نکرده و آن را امضا نخواهد کرد.

کاخ سفید می گوید اطمینان دارد که عربستان سعودی تهدید اخیرش درباره فروش دارایی های خود در آمریکا را اجرا نخواهد کرد.

عربستان سعودی چند روز پیش هشدار داد که اگر کنگره آمریکا لایحه مربوط به هرگونه نقش ریاض در حملات تروریستی القاعده در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ را به تصویب برساند، صدها میلیارد دلار از دارایی‌های خود در آمریکا را به فروش خواهد رساند.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داد که عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی ماه گذشته شخصا پیام ریاض را به واشنگتن منتقل کرده؛ پیامی که در آن به کنگره گفته شده در صورت تصویب لایحه، عربستان مجبور خواهد شد تا ۷۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خود در آمریکا را، پیش از قرار گرفتن در معرض خطر بلوکه شدن، به فروش برساند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید عصر دوشنبه در نشست خبری روزانه خود گفت، باراک اوباما از این لایحه حمایت نکرده و آن را امضا نخواهد کرد. لایحه فوق امکان می دهد که از عربستان سعودی در دادگاه آمریکا برای داشتن هر گونه نقش در حملات یازدهم سپتامبر شکایت شود.

آقای ارنست همچنین گفت: "اطمینان دارم که عربستان به اندازه ما اطمینان دارد که منافع مشترک ما در حفظ ثبات نظام مالی جهانی است."

رئیس جمهوری آمریکا که در هفته جاری به عربستان سعودی سفر می کند، گفته است با لایحه فوق در کنگره مخالف است، چرا که می تواند ایالات متحده را در معرض تعقیب قانونی از سوی شهروندان دیگر کشورها قرار دهد.

تاکید اوباما بر منافع مشترک

باراک اوباما روز دوشنبه در مصاحبه ای با شبکه خبری سی.بی.اس گفت، "اگر این امکان را فراهم کنیم که افراد در آمریکا بتوانند علیه دولت های دیگر شکایت و تعقیب قانونی ایجاد کنند، در عین حال فرصت شکایت از آمریکا توسط شهروندان دیگر کشورها را فراهم آورده ایم."

بیشتر مهاجمان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از شهروندان عربستان سعودی بودند.

این حملات را گروه تروریستی القاعده مستقر در افغانستان سازماندهی و اجرا کرد. هیچ یک از تحقیقاتی که درباره حملات در آمریکا انجام شد شواهدی مبنی بر حمایت دولت سعودی از حملات نیافته است.

XS
SM
MD
LG