لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۴۸

اولین گزارش خزانه‌داری آمریکا بعد از ۴۰ سال؛ ۱۱۶ میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکا در دست عربستان


عربستان در میان دوازده کشوری قرار دارد که بیشترین اوراق قرضه آمریکا را خریداری کرده اند.

عربستان سعودی مالک چند ده میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکا است. وزارت خزانه داری آمریکا پس از گذشت بیش از چهل سال برای اولین بار مبلغ اوراق قرضه ای را که نزد عربستان سعودی است، اعلام کرد.

به گزارش بلومبرگ در روز دوشنبه، طبق اطلاعات وزارت خزانه داری آمریکا بزرگترین صادر کننده نفت جهان، یعنی عربستان سعودی، تا ماه مارس ۲۰۱۶ به میزان ۱۱۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اوراق قرضه آمریکا را نزد خود داشته است.

واشنگتن بیش از چهار دهه رقم بدهی های آمریکا نزد عربستان سعودی را مخفی نگه داشته بود.

وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ به درخواستی که طبق "قانون گردش آزاد اطلاعات" صورت گرفت، میزان اوراق قرضه نگهداری شده نزد عربستان سعودی را منتشر کرد.

عربستان سعودی چندی پیش به آمریکا هشدار داده بود که اگر کنگره لایحه مربوط به انتشار یک گزارش ۲۸ صفحه ای در مورد نقش احتمالی مقامات ریاض در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ را به تصویب برساند، ۷۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خود در آمریکا را به فروش خواهد رساند.

حال به گفته وزارت خزانه داری آمریکا، اوراق قرضه آمریکا در نزد عربستان بسیار کمتر از ۷۵۰ میلیارد دلار است. اما به گفته تحلیلگران، این اختلاف عدد ممکن است به این دلیل باشد که بدهی هایی که نزد عربستان است، ممکن از طریق کشورهای دیگر خریداری شده باشد و به همین خاطر اطلاعات آن در ترازنامه عربستان دیده نشود.

بر این اساس، عربستان در میان دوازده کشوری قرار دارد که بیشترین اوراق قرضه آمریکا را خریداری کرده اند.

طبق گزارش بلومبرگ، چین ۱۳۰۰ میلیارد دلار و ژاپن ۱۱۰۰ میلیارد دلار اوراق قرضه آمریکا دارند.

عربستان سعودی در اثر کاهش قیمت نفت و جنگ خاورمیانه با مشکلات مالی مواجه است و از این نظر، میزان اوراق قرضه ای که عربستان از آمریکا خریداری کرده، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

مشاهده نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG