لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

نیویورک پست: مقامات دولتی آمریکا بر احتمال ارتباط ریاض با حملات ۱۱ سپتامبر سرپوش گذاشتند


روزنامه آمریکایی نيويورک پست در گزارشی درباره احتمال ارتباط دولت عربستان سعودی با حمله های تروريستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمريکا می نویسد بالاترین مقام های دولتی عامدانه بر این ارتباط سرپوش گذاشتند.

به گزارش رويترز، در مقطعی که سفر رئيس جمهوری ايالات متحده به عربستان سعودی قرار است به نزديکی بيشتر دو کشور کمک کند، نيويورک پست با چاپ مجموعه ای از اسناد و مدارک ادعا کرده است که دولت عربستان سعودی در قضيه حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در آمريکا دست داشته است.
در این حملات سه هزار شهروند آمريکا کشته شدند.
نيويورک پست مدعی است که اين مدارک در جريان تحقيقات کنگره آمريکا در مورد پروندۀ ۱۱ سپتامبر به خارج درز کرده است.

يکی از مدارک فوق نشان می دهد که يکی از هواپيماربايان که اهل عربستان سعودی بوده و در زمان وقوع حمله ها در سن ديه گو زندگی می کرده، قبل از حمله ها چندين تماس تلفنی با سفارت عربستان در آمريکا داشته و از حساب بانکی شاهزاده بندر بن سلطان سفير وقت عربستان در آمريکا، حدود ۱۳۰ هزار دلار به حساب يکی ديگر از متهمان پرونده واريز شده بوده است.

برايان مک گلينچی، يکی از تحليلگران اسناد مربوط به تحقيقات اف.بی.آی، اداره آگاهی فدرال آمريکا نیز اخيرا با انتشار چند مدرک ديگر ادعا کرده دولت سعودی در حمله های ۱۱ سپتامبر آمريکا دست داشته است.

گفته می شود، گواهینامه خلبانی يکی از متهمان پرونده، در داخل يکی از پاکت های رسمی سفارت عربستان سعودی در آمريکا مخفی شده بود.

البته شايعات و دعاوی مربوط به دخالت دولت وقت عربستان در حمله های تروريستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمريکا تنها به اين چند مورد محدود نمی شود.

روزنامه نیویورک تایمز گفته است ذکريا موسوی، تبعۀ فرانسه و يکی متهمان پرونده در سال ۲۰۱۴ در ارتباط با شکايت يکی از بازماندگان حمله های ۱۱ سپتامبر در دادگاه اعتراف کرد که اعضای القاعده از لحاظ مالی از سوی خاندان آل سعود، از جمله شاهزاده بندر حمايت می شدند.

سی ان ان هم می گويد، ذکريا موسوی در اعترافاتش ادعا کرده در مورد طرح استفاده از موشک استينگر برای حمله به هواپیمای رئیس جمهوری وقت آمریکا بیل کلینتون با يک مقام دفتر سفارت آمريکا در واشنگتن گفت و گوهايی صورت گرفته بوده است.

اما مقام های سعودی سال گذشته اعترافات موسوی را رد کردند و ادعا کردند او دچار بيماری روحی و روانی بوده و به گفته وکلای مدافعش جنايتکاری خطرناک و از لحاظ روانی شديدا بيمار است.

XS
SM
MD
LG