لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

مارک زاکربرگ: «کمبریج آنالیتیکا» از اطلاعات شخصی من هم استفاده کرده است


بنیانگذار و مدیرعامل شرکت فیسبوک روز چهارشنبه و در روز دوم حضور خود در برابر قانونگذاران آمریکایی گفت من هم یکی از ۸۷ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی هستم که اطلاعات خصوصی ام به شکل نامناسبی از سوی شرکت مشاوره‌ای «کمبریج آنالیتیکا» در اختیار دیگران قرار گرفته است.

مارک زاکربرگ ۳۳ ساله، روز گذشته برای ادای توضیح و پاسخ به پرسش‌های قانونگذاران در مورد جنجال اخیر بر سر استفاده اطلاعات شخصی کاربران فیسبوک توسط یکی از شرکت‌های مشاوره‌ای این شبکه اجتماعی پرطرفدار، در کنگره آمریکا حاضر شد.

وی در پاسخ به این که فیسبوک چگونه به کاربران انعطاف بیشتری می‌داده تا بر استفاده از اطلاعات شخصی شان کنترل داشته باشند گفت، «هر بار کسی می‌خواهد مطلبی را در فیسبوک به اشتراک بگذارد ... کنترلی وجود دارد. درست در همان جا. نه این که در جایی در بخش تنظیمات پنهان باشد.»

آقای زاکربرگ در نشست روز چهارشنبه و همینطور روز قبل از آن، بارها از تدابیر اتخاذ شده در فیسبوک برای حفظ اطلاعات و حریم خصوصی کاربران دفاع کرد و گفت کاربران فیسبوک بر روی اطلاعات خود کنترل دارند و می‌توانند خود در مورد این که چه چیزهایی را می‌توان به اشتراک دیگران گذاشت، تصمیم بگیرند.

شبکه اجتماعی فیسبوک حدود یک ماه است با این جنجال روبرو شده که اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر آن به صورت نادرست توسط «کمبریج آنالیتیکا» جمع‌آوری شده و مورد استفاده سیاسی قرار گرفته است. آخرین برآوردها نشان می‌دهد اطلاعات حدود ۸۷ میلیون کاربر تحت تاثیر قرار گرفته است.

زاکربرگ روز سه شنبه به قانونگذاران گفت از آنچه رخ داده است عذرخواهی می کنم و افزود «این یک اشتباه بزرگ و اشتباه من بود و متأسفم. من فیسبوک را بنا کردم، من آن را اداره می‌کنم و من مسئول آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد هستم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG