لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۲

رئیس فیسبوک دعوت کنگره آمریکا را برای شهادت پذیرفت اما به انگلیس نمی رود


دو کمیسیون کنگره آمریکا از «مارک زاکربرگ» رئیس شبکه اجتماعی فیسبوک خواسته اند در مورد جنجال لو رفتن اطلاعات کاربران فیس بوک به وسیله شرکت «کمبریج آنالتیکا» شهادت دهد.

نامه ای از اعضای هر دو حزب کنگره آمریکا از کمیسیون های انرژی و بازرگانی، به زاکربرگ اطلاع داد که شهادت او به رسیدگی این کمیته ها به موضوع «گرد آوری و فروش اطلاعات خصوصی» بیش از ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک، عملاً بدون اطلاع و یا موافقت آنان کمک می کند.

آقای زاکربرگ این درخواست را پذیرفته است. اما یک درخواست مشابه از بریتانیا را رد کرده است.

نمایندگان پارلمان بریتانیا نیز از زاکربرگ خواسته بودند در یک تحقیق پارلمان آن کشور، پیرامون خبرهای جعلی (یا فیک نیوز) اطلاعاتی به آنان بدهد، اما زاکربرگ از پذیرش این درخواست خودداری کرد و از طریق شرکت خود خبر داد که یکی از معاونین‌اش را خواهد فرستاد.

ربکا استیمسن رئیس روابط عمومی فیسبوک در نامه ای به دامین کالینز رئیس کمیسیون دیجیتال، فرهنگ و وسایل ارتباط جمعی پارلمان بریتانیا به او اطلاع داد که با وجود درخواست نماینگان پارلمان برای شرکت شخص زاکربرگ، شرکت فیسبوک مایک شروفر مسئول دفتر تکنولوژی، یا کریس کاکس مدیر تولید خود را مأمور گفتگو با نمایندگان خواهد کرد.

رئیس روابط عمومی فیسبوک گفت که هر دوی این ها از قدیمی ترین کارمندان بلندپایه فیسبوک در تاریخ ۱۵ ساله این شرکت هستند و هر دو مستقیمأ به زاکربرگ گزارش می دهند. هر دو در این گونه مسائل تخصص فوق العاده‌ای دارند و برای پاسخ دادن به پرسش های کمیته در مورد این گونه مسائل پیچیده کاملاً مناسب هستند.

رئیس کمیسیون دیجیتال، فرهنگ و وسایل ارتباط جمعی پارلمان بریتانیا در واکنش به این اعلام فیسبوک گفته با وجود آن که کمیسیون خوشحال می شود از «کاکس» برای دادن اطلاعات دعوت کند اما همچنان علاقمند است با خود زاکربرگ ملاقات کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG