لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

زاکربرگ ۱۱ آوریل درباره جنجال «کمبریج آنالیتیکا» در کنگره شهادت می‌دهد


مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل شرکت فیسبوک - آرشیو
مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل شرکت فیسبوک - آرشیو

مارک زاکربرگ مدیرعامل «فیسبوک» قرار است در نشست یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا درباره جنجال اخیر بر سر افشای اطلاعات خصوصی کاربران آن شبکه اجتماعی شهادت دهد.

کمیسیون‌ انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که او روز ۱۱ آوریل درباره اقدامات شرکت مشاوره‌ای بریتانیایی «کمبریج آنالیتیکا» توضیح خواهد داد.

زاکربرگ با حضور در نشست این کمیته و پاسخ به پرسش‌های اعضای آن، به بررسی موضوع «گردآوری و فروش اطلاعات خصوصی» ده‌ها میلیون کاربر فیسبوک کمک خواهد کرد.

آقای زاکربرگ هفته گذشته درخواست این کمیته برای ادای شهادت را پذیرفت، اما یک درخواست مشابه از طرف پارلمان بریتانیا را رد کرد.

قانونگذاران بریتانیایی نیز از زاکربرگ خواسته بودند در تحقیقات مربوط به «اخبار جعلی» اطلاعاتی را در اختیار آنها بگذارند، اما او گفت یکی از معاونان خود را خواهد فرستاد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با پرداخت ۶ میلیون دلار کمبریج آنالیتیکا را برای فعالیت‌های انتخاباتی خود به کار گرفته بود.

اکنون این نگرانی وجود دارد که اطلاعات شخصی گردآوری شده کاربران فیسبوک جهت تاثیرگذاری بر رای دهندگان آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ استفاده شده باشد.

شهادت مارک زاکربرگ پس از آن انجام می‌شود که مسئولان فیسبوک نتوانستند به پرسش‌های قانونگذاران در یک نشست خصوصی درباره محافظت از حریم خصوصی کاربران پاسخ دهند.

مشخص نیست که آیا کنگره یا دولت آمریکا قصد دارند اقدامی را علیه این شبکه اجتماعی پرطرفدار اتخاذ کنند یا خیر. این غول اینترنتی آمریکایی لابی‌ قدرتمندی در واشنگتن دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG