لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

یو‌اس‌ای تو‌دی: بگذارید بوئینگ به ایران بفروشد


جان کری در یکی از مراکز بوئینگ سخنرانی می کند.
جان کری در یکی از مراکز بوئینگ سخنرانی می کند.

چکیده ای از یادداشت هیات تحریریه روزنامه یو اس ای تو دی

لغو تحریم های اقتصادی ایران در ازای تعلیق بلند مدت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، موافقان و مخالفان زیادی داشت. اما دست کم در یک حوزه -تجارت- جنبه مثبتی در آن وجود دارد.

قرارداد مقدماتی ایران با هواپیما سازی بزرگ آمریکا بوئینگ برای خرید ۱۰۰ جت مسافربری به ارزش ۲۵ میلیارد دلار مباحث بسیاری را در پی داشته است.

گروهی از قانونگذاران جمهوریخواه در کنگره آمریکا با ارسال نامه ای به دنیس مویلنبرگ، رییس بوئینگ ، از او خواسته اند از این قرارداد صرفنظر کند. منتقدان این قرارداد همچنین امیدوارند وزارت خزانه داری مانع انجام آن شود.

این حرکتی به نهایت غیر سازنده است. اگر بوئینگ معامله با ایران را به هم بزند ایرانی ها نیازهایشان را از رقیب اروپایی بوئینگ یعنی ایرباس، و دیگران تامین خواهند کرد. ایران همچنین در صورتی که نتواند تجهیزات نفتی مورد نیازش را از جنرال الکتریک آمریکا تهیه کند به سوی رقبای اروپایی و آسیایی خواهد رفت.

نگاه داشتن ایران در وضعیت انزوای اقتصادی پس از توافق هسته ای راه حل مناسبی نیست. بهترین راه برای کاستن از رویکرد تخاصمی ایران امتزاج اقتصاد ایران با اقتصادهای اروپا و آمریکا است.

مخالفان قرارداد بوئینگ معتقدند که هر توافقی با ایران کمک مالی به یک رژیم حامی تروریسم است و جمهوری اسلامی از خطوط هواپیمایی مسافربری دولتی برای جابجایی تسلیحات استفاده می کنند.

این نگاهی کوته بینانه است. ایران برای جابجایی تسلیحات نیازی به هواپیماهای مسافربری پیشرفته بسیار گرانقیمت ندارد. آن ها می توانند از هواپیماهای متعددی که در خدمت دارند برای این منظور استفاده کنند.

گزارش تصویری: نگاهی به درون یک کارخانه تولید هواپیماهای بوئینگ

بوئینگ به خاطر تعامل با ایران و به خاطر ایجاد شغل در آمریکا باید اجازه پیدا کند قرارداد فروش به ایران را به پیش برده و به انجام برساند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG