لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۰

هواپیماهای پوسایدون وارد ژاپن شد


مقامهای نظامی آمریکا روز دوشنبه اعلام کردند دو فروند هواپیمای پیشرفته «پی. ۸آ پوسایدون» نیروی دریایی آمریکا وارد ژاپن شد. این هواپیماها توانایی نظامی امریکا در ردیابی زیردریایی ها و کشتی ها را افزایش می دهد. انتقال این هواپیماها در زمانی صورت گرفت که تنش در دریای جنوبی چین بالا گرفته است.

قرار است چهار فروند دیگر از این هواپیماها ظرف چند روز آینده به ژاپن برسند. برنامه انتقال این هواپیماها به ژاپن قبل از اعلام تصمیم پکن - دایر بر برقراری منطقه دفاع هوایی در جزیره ای است که ژاپن در کنترل خود دارد، و چین مدعی آن است - تنظیم شده بود.

پنتاگون - وزارت دفاع آمریکا - می گوید عملیات پرواز بر فرازمنطقه - از جمله بر فراز منطقه ای که از طرف چین منطقه دفاع هوایی اعلام شده - به طور منظم ادامه دارد، بدون این که پروازها از قبل به چین اطلاع داده شود.

یک مقام وزارت دفاع - به شرط آن که نامش فاش نشود - به خبرگزاری رویترز گفته است این پروازهای منظم شامل پروازهای نظارتی هم می شود

ارسال هواپیماهای پوسایدون قبل از سفر جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا به منطقه در این هفته بود. آقای بایدن در این سفر در تلاش ایجاد موازنه ای میان چین و ژاپن است.
واشنگتن موضعی درباره حاکمیت جزیره های مورد مناقشه ندارد، اگرچه حق کنترل اداری ژاپن را تایید می کند و میگوید پیمان دفاعی - امنیتی ژاپن و آمریکا شامل آنها نیز می شود. این موضوع ممکن است پای ایالات متحده را در یک درگیری نظامی باز کند، که سعی دارد از آن پرهیز شود.

هواپیماهای پوسایدون توسط شرکت بوئینگ و بر اساس جتهای مسافری ۷۳۷ ساخته شده و قرار است جانشین هواپیماهای نگهبان پ۳ لاکهید مارتین بشوند، که در پنجاه سال اخیر از آنها برای این منظور استفاده می شد.

پوسایدون ها به آخرین سیستم های رادار، هشدار دهنده طوفان، و ضد موشکی مجهزند؛ با قدرت پروازی بیشتر و طولانی تر از هواپیماهای مارتین لاکهید.
XS
SM
MD
LG