لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

سه انفجار غرب کابل را به لرزه درآورد؛ انتشار آمارهای متفاوت از شمار کشته‌ها و زخمی‌ها


انفجارهای کابل (سه‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰)
انفجارهای کابل (سه‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰)

وقوع چند انفجار مقابل مدارسی در غرب شهر کابل به کشته و زخمی شدن چندین دانش‌آموز در این منطقه شیعه‌نشین منجر شد.

به گزارش صدای آمریکا، روز سه‌شنبه یک انفجار نزدیک «آموزشگاه ممتاز» و دو انفجار دیگر در برابر مدرسه «عبدالرحیم شهید» هنگامی که دانش‌آموزان در حال بیرون آمدن از مدرسه بودند، رخ داده است.

خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیت کابل، می‌گوید که بر مبنای گزارش‌های اولیه شش نفر در انفجارهای امروز در غرب کابل جان باخته و یازده نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. وزارت کشور افغانستان هم با تایید انفجار در نزدیکی مدرسه عبدالرحیم شهید، می‌گوید که بررسی‌ها در این مورد جریان دارد و جزییات بعداً اطلاع داده خواهد شد.

در همین حال بیمارستان اورژانس (شفاخانۀ ایمرجنسی) کابل گفته است که از محل این انفجارها، یک کشته و ده زخمی به این بیمارستان منتقل شده‌اند. به گفتۀ این بیمارستان تمامی زخمی‌ها ۱۶ تا ۱۹ ساله هستند.

اما روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان به نقل از یکی از آموزگاران مدرسه «عبدالرحیم شهید» از کشته شدن دست کم ۲۷ دانش‌آموز و زخمی شدن ۲۰ نفر خبر داد و نوشت که حمله اول زمانی رخ داد که شاگردان در حال خروج از ساختمان بودند.

ذکریا الفت افزوده است که انفجار دوم نیز زمانی که معلمان در تلاش برای متفرق ‌کردن دانش‌‌‌آموزان، نجات آنان از مسیرهای ایمن، و انتقال کشته‌ها و زخمی‌ها بودند، روی داد.

هجدهم اردیبهشت‌ ۱۴۰۰ نیز در پی حمله‌ای مرگ‌بار توسط بمب‌گذاران به «مدرسه سیدالشهدا» در منطقه دشت برچی، شهر کابل بیش از ۱۰۰ دانش‌آموز دختر کشته و زخمی شدند.

برخی منابع افغانستان از ممانعت نیروهای طالبان برای حضور نمایندگان رسانه‌ها در مناطق بمب‌گذاری شده، و تهیه عکس و گزارش از آنها خبر دادند و نوشتند که تجهیزات عکاسی برخی از حاضران نیز از آنها گرفته شده است.

ٰآموزشگاه ممتاز در محله «قلعه نو» و مدرسه عبدالرحیم شهید در میدان «تانک تیل» قرار دارند و هر دو در منطقه اکثریت شیعه‌نشین و با سکونت قوم هزاره افغانستان هستند.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، اتحادیه مراکز آموزشی غرب کابل روز سه‌شنبه با انتشار اعلامیه‌ای اعلام کرد که «برای حفظ جان دانش‌آموزان» از امروز «تمامی مراکز آموزشی» این منطقه «تا اطلاع بعدی» تعطیل خواهند بود.

مسئولیت انفجارهای امروز غرب کابل را تاکنون هیچ‌ گروهی بر عهده نگرفته است، اما گروه‌های افراطی اسلام‌گرا از جمله طالبان بارها در سالیان گذشته و ماه‌های اخیر اعلام کرده‌اند که با ادامه تحصیل دختران مخالف هستند و باید «ضوابط شرعی» برای آن تعیین شود. شورای علمای شیعه افغانستان آن را اقدامی «ضد علم» دانسته است.

بیست و ششم اسفندماه ۹۷ هم «آموزشگاه موعود» در این منطقه شهر کابل هدف حمله خونین دیگری قرار گرفت که در پی آن دست کم ۴۸ دانش‌آموز کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG