لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

انفجار در مسجد سنی‌ها در افغانستان ٣٣ کشته بر‌جای گذاشت


یک عضو طالبان. آرشیو
یک عضو طالبان. آرشیو

انفجار در یک مسجد سنی‌ها در قندوز در شمال افغانستان، هنگام برگزاری نماز جمعه، موجب مرگ ٣٣ نفر و زخمی‌شدن ده‌ها نفر دیگر شد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، با انتشار توییتی ضمن تایید تعداد کشته‌شدگان گفت ۴۳ نفر نیز زخمی شده‌اند. به گفته وی، عاملان این حادثه عناصری شرور هستند و تلاش برای دستگیری و مجازات آنها صورت می‌گیرد.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است.

این در حالی است که گروه داعش خراسان مسئولیت سه انفجار جداگانه در کابل، مزار شریف و قندوز را که روز پنجشنبه ده‌ها کشته و زخمی بر جا گذاشت بر عهده گرفت.

مقام‌های بیمارستانی در مزار شریف روز پنجشنبه از مرگ دست‌کم ۱۲ نفر و زخمی شدن ۴۰ تن در بمب‌گذاری در یک مسجد شیعیان خبر دادند. در همین روز و بر اثر انفجاری در قندوز، چهار نفر کشته و ١٨ نفر دیگر زخمی شدند.

از سویی دیگر، شهر کابل نیز روز پنجشنبه صحنه یک انفجار بود. خالد زدران، سخنگوی فرماندهی انتظامی طالبان در کابل، گفت که این انفجار در منطقه فاضل‌بیک در حوزه پنجم امنیتی رخ داده است و بر اثر آن دو کودک زخمی شده‌اند.

طالبان مدعی است از زمان در دست گرفتن قدرت در ماه اوت سال گذشته توانسته امنیت افغانستان را تامین کند اما مقامات و تحلیلگران خارجی می‌گویند خطر تجدیدحیات ستیزه‌جویان همچنان بسیار جدی است.

XS
SM
MD
LG