لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

در اعتراض به «آزار مهاجران افغان» کنسولگری جمهوری اسلامی در هرات به آتش کشیده شد


هرات، حمله به سرکنسولگری ایران
هرات، حمله به سرکنسولگری ایران

بر اساس گزارش‌های منابع خبری در افغانستان، معترضان به «بدرفتاری با مهاجران افغان در ایران» علاوه به پرتاب سنگ به سوی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات، در ورودی آن را به آتش کشیدند.

وب‌سایت خبری ۸ صبح هرات روز دوشنبه ۲۲ فروردین گزارش داد که اعتراض «صدها تن» در هرات در پی انتشار ویدیوهایی در شبکه‌های مجازی از «شکنجه، آزار و اذیت مهاجران به‌ویژه کودکان افغان» که به شهروندان ایران نسبت داده شده، صورت گرفت.

بر اساس این گزارش، معترضان در هرات شعار «حقوق بشر کجاست» را با خود حمل می‌کردند. تجمع مشابهی نیز در شهر خوست، در نزدیکی مرز پاکستان برگزار شد.

این گزارش می‌افزاید، افراد گروه طالبان با شلیک هوایی تلاش کردند از معترضان را متوقف کنند.

خبرگزاری فارس نیز به نقل از منبع آگاه در هرات گزارش داد که معترضان «از برخی اهالی روستاهای اطراف» بوده‌اند و «به صورت از قبل برنامه‌ریزی شده و با به همراه داشتن کیسه‌های سنگ» در مقابل کنسولگری ایران حاضر شدند.

این رسانه نزدیک به سپاه پاسداران مدعی شد «پشت پرده این تظاهرات گروه‌های غربگرا» بوده‌اند «که پیش از این توسط کشورهای اروپایی تامین می‌شدند» و هدفشان «ایجاد تفرقه و شکاف میان ایران و افغانستان» است.

این درحالی است که برخی تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حضور عوامل طالبان را در محل اعتراضات به تصویر کشیده‌اند.

بعضی کاربران ایرانی نیز معتقدند نحوه هدایت و مدیریت این اعتراض‌‌ها توسط طالبان حاوی پیامی برای نهادهای تصمیم‌گیر در ایران است، البته اگر خود را به ندیدن و نشنیدن نزنند.

XS
SM
MD
LG