لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

پاسخ مثبت روسیه به درخواست طالبان برای برقراری روابط دیپلماتیک


تصویری از چند عضو طالبان در کابل، پایتخت افغانستان. ١٩ اوت ٢٠٢١
تصویری از چند عضو طالبان در کابل، پایتخت افغانستان. ١٩ اوت ٢٠٢١

اگرچه هنوز هیچ کشوری در جهان حاکمیت طالبان بر افغانستان را به رسمیت نشناخته است، اما این گروه همچنان به تلاش‌ برای خروج از انزوا و برقراری روابط با کشورهای جهان ادامه می‌دهد.

در ماه‌های اخیر چهار کشور چین، پاکستان، ترکمنستان، و روسیه علیرغم خودداری از به رسمیت شناختن طالبان، دیپلمات‌های انتصابی از سوی این گروه اسلامگرا را به طور رسمی تایید کرده‌اند.

ماه گذشته کرملین نماینده طالبان را به عنوان کاردار سفارت افغانستان در مسکو به رسمیت شناخت و ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، به تازگی از آن به عنوان «گامی به سوی ازسرگیری روابط دیپلماتیک همه‌جانبه» یاد کرده است.

با این وجود خانم زاخارووا افزود هنوز برای صحبت درباره به رسمیت شناختن طالبان بسیار زود است.

واشنگتن نگران است تایید دیپلمات‌های افغانستان منجر به رسمیت یافتن این گروه در جهان شود.

به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان در ماه اوت سال گذشته، ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی اقدام به بستن اماکن دیپلماتیک خود در این کشور کردند اما به منظور تسهیل ورود کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان و تاثیرگذاری بر سیاست‌های طالبان، روابط با این گروه را قطع نکرده‌اند.

به گفته سهیل شاهین، فرد مورد نظر طالبان برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، حدود ١٠ کشور از جمله چین، ایران، روسیه، پاکستان، قطر، و عربستان دیپلمات‌های افغانستان را پذیرفته‌اند. اما از این تعداد تنها چین، پاکستان، روسیه، و ترکمنستان دیپلمات‌های طالبان را به طور رسمی تایید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG