لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

رئیس سی‌آی‌ای: در همه کشتارها در خاور میانه رد پای ایران دیده می‌شود


ساعاتی پیش از اعلام سیاست جدید دولت پرزیدنت ترامپ در برابر ایران، مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفت، برای درک اهداف سی‌آی‌ای باید آن را با سازمان‌های اطلاعاتی ایران مقایسه کرد.

مایک پمپئو با اشاره به وزارت اطلاعات و امنیت و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت، آنها ابزار سرکوب مردم هستند: «وظیفه آن در ایران اجرای قانون در یک نظام پلیسی آدمکش است. وزارت اطلاعات و امنیت و سپاه پاسداران چماق های رژیم مذهبی مستبد ایران هستند.»

وی ضمن مقایسه جمهوری اسلامی ایران با خلافت خودخوانده اسلامی گروه موسوم به داعش گفت، «آنها پیشتازان امپراتوری مهلکی هستند که در حال گسترش در سراسر خاور میانه است. ایران، اکنون، بزرگترین حامی تروریسم است. در سال های اخیر، سپاه پاسداران بی محابا و تهاجمی رفتار کرده است.»

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اضافه کرد، در تمامی کشتارها در منطقه خاور میانه رد پای سازمان‌های اطلاعاتی ایران دیده می‌شود: «آنها از خلاء موجود در منطقه خاورمیانه به طرزی تهاجمی برای گسترش نفوذ خود استفاده کرده اند وقتی به کشتار و تخریبی که در سوریه، یمن و عراق رخ می دهد نگاه کنید، می بینید بیشتر آنها با هدایت همین سازمان های اطلاعاتی صورت می گیرد.»

آقای پمپئو گفت، «فقط متحدان ما نیستند که از سوی جمهوری اسلامی تهدید می شوند. مردم ایران، نیز، با همین خطر مواجه اند ... یادمان هست یک آمریکائی ایرانی تبار به جرم همدستی با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، به ۲۵ سال زندان محکوم شد.»

وی گفت، اگر این توطئه خنثی نمی شد، نه تنها سفیر سعودی بلکه شمار بسیاری از مردم بیگناه کشته می شدند.

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا همچنین نقض حقوق بشر در ایران را در راستای اهداف سازمان‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران خواند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG