لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

نیروی دریایی آمریکا از توقیف یک شناور حامل مواد اولیه «ساخت مواد منفجره» در خلیج فارس خبر داد


نیروی دریایی آمریکا در تنگه هرمز - آرشیو
نیروی دریایی آمریکا در تنگه هرمز - آرشیو

نیروی دریایی ایالات متحده روز یکشنبه اعلام کرد که یک قایق حامل کود شیمیایی را که در ساخت مواد منفجره به کار می‌رود، در منطقه خلیج فارس توقیف کرده است.

این شناور سال گذشته نیز در حالی به یمن سلاح قاچاق می‌کرد، توقیف شده بود. نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا نیز در همین روز اعلام کرد ۱۰۴۱ کیلوگرم مواد مخدر غیرقانونی را در همین منطقه ضبط کرده است.

مقامات آمریکایی و بریتانیایی تلاش‌ها برای توقیف کالاهای قاچاق را درآب‌های خاورمیانه و در دوران درگیری‌های شدید در یمن، و افزایش قاچاق مواد مخدر در منطقه، افزایش دادند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه گفت که ناوشکن «یو‌اس‌اس کول» و چند شناور گشتی، این قایق بادبانی را که یک قایق ماهیگیری بدون تابعیت است سه شنبه گذشته در دریای عمان توقیف کردند.

به نوشته آسوشیتدپرس، این قایق که از ایران می‌آمد و در یک مسیر شناخته شده قاچاق تسلیحات دریایی فرسوده به یمن در حرکت بود، مورد بازرسی قرار گرفت. نیروهای آمریکایی در این قایق ۴۰ تن کود اوره را، که از مواد اولیه اصلی برای تولید مواد منفجره دست‌ساز است، کشف کردند.

مقامات گفتند که این شناور پیشتر در آب‌های نزدیک سومالی توقیف شده بود و سال گذشته معلوم شده بود که حاوی هزاران قبضه اسلحه و راکت‌انداز بوده است. کارشناسان سازمان ملل گفته بودند که آن سلاح‌ها با آن مشخصات فنی احتمالاً از ایران برای حمایت از شورشیان حوثی آمده بود. نیروی دریایی آمریکا اوایل این هفته آن شناور، محموله و خدمه یمنی آن را به گارد ساحلی دولت یمن تحویل داد.

مقامات همچنین روز یکشنبه فاش کردند که یک کشتی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا مقدار زیادی مواد مخدر غیرقانونی به ارزش حدود ۲۶ میلیون دلار را از یک قایق در حال عبور از دریای عمان در ۱۵ ژانویه کشف و ضبط کرده است.

مقامات نگفتند که مواد مخدر از کجا آمده، چه کسی آنها را تولید کرده، یا مقصد نهایی کجا بوده است. اما به نوشته آسوشیتدپرس، ایران در دهه گذشته یکی از بازارهای پر مصرف ماده مخدر متامفتامین (که به آن «شیشه» نیز می‌گویند) بوده است و از آنجا نیز به کشورهای همسایه سرازیر می‌شود.

حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن درگیر جنگ با نیروهای دولتی و ائتلاف تحت رهبری عربستان هستند.

XS
SM
MD
LG