لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

حمله موشکی حوثی‌ها به امارات هم‌زمان با سفر تاریخی رئیس جمهوری اسرائيل


فرودگاه ابوظبی - آرشیو
فرودگاه ابوظبی - آرشیو

امارات متحده عربی روز دوشنبه ۱۱ بهمن اعلام کرد که یک فروند موشک بالستیک را که حوثی‌های یمن شلیک کرده بودند، رهگیری و نابود کرده است.

به نوشته رویترز، این در حالی است که این کشور جنوب خلیج‌فارس میزبان اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، است.

وزارت دفاع امارات اعلام کرد قطعات موشک رهگیری‌شده در یک منطقه خالی از سکنه سقوط کرد. وزارت دفاع امارات اعلام نکرد که آیا این موشک شهر ابوظبی، پایتخت امارات، را هدف قرار داده بود یا دبی، مرکز تجاری و گردشگری خاورمیانه، را نشانه رفته بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی اماراتی «وام»، مقامات آن کشور اعلام کردند که ترافیک هوایی طبق معمول پیش می‌رود و علیرغم این حمله، همه پروازها به طور عادی انجام می‌شود.

امارات بخشی از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی است که با حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن می‌جنگد. جنگ هفت ساله در یمن ده‌ها هزار نفر را کشته و این کشور فقیر را تا مرز قحطی کشانده است.

سخنگوی نیروهای حوثی یمن شامگاه یکشنبه در توئیتر گفت که این گروه ظرف چند ساعت جزئیات عملیات نظامی جدید در عمق امارات را افشا خواهد کرد. او جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

حوثی‌ها در ۲۷ دی‌ماه حمله مرگباری را به ابوظبی انجام دادند. دومین حمله موشکی آنها نیز در روز دوشنبه گذشته خنثی شد.

حملات حوثی‌ها به امارات در شرایطی است که به نوشته نشریه فورن پالیسی، تحلیل‌گران مختلف گفته‌اند که حوثی‌ها در واکنش به شکست‌های اخیری که در جنگ داشته‌اند به امارات حمله می‌کنند. این نشریه نوشته است شکست‌های حوثی‌ها به خاطر هماهنگی بهتر میان عربستان و گروه‌های نیابتی امارات در روی زمین است. امارات همچنین از یک گروه شبه نظامی یمنی به نام «تیپ‌ غول‌پیکرها» حمایت می‌کند که در جنگ با حوثی‌ها موثر عمل کرده ‌است.

وزارت دفاع امارات متحده عربی اعلام کرده است که جنگنده‌های ائتلاف موشک‌اندازهایی را که در یمن واقع شده بود، منهدم کرده است.

هفته گذشته، دادستان عمومی امارات گفت که چندین نفر را برای به اشتراک گذاشتن صحنه‌های ویدیویی رهگیری‌ موشک‌های شلیک شده از سوی حوثی‌ها، احضار کرده است.

حمله روز دوشنبه در حالی انجام شد که یک مقام اسرائیلی به رویترز گفت که هرتزوگ شب را در ابوظبی گذراند. دفتر رئیس جمهوری اسرائیل گفت که او علیرغم حمله حوثی‌ها به امارات به سفر خود ادامه می‌دهد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG