لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۲

فرمانده سنتکام ایران را «بی‌ثبات‌کننده‌ترین نیرو» در خاورمیانه دانست


مایکل کوریلا - آرشیو
مایکل کوریلا - آرشیو

نشریه اماراتی نشنال در گزارشی می‌نویسد که مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام)، در مصاحبه‌ای اختصاصی با این رسانه، ایران را «بی‌ثبات‌کننده‌ترین نیرو در خاورمیانه» خوانده است.

فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در خاورمیانه گفته است که آمریکا در مورد افزایش تورم در منطقه که باعث بی‌ثباتی می‌شود و همچنین ظهور چین در منطقه نیز نگران است.

مایکل کوریلا که کمتر از ۵۰ روز پیش به این سمت برگزیده شد، در مقام فرمانده سنتکام به چند کشور از جمله اسرائيل، مصر، امارات و عربستان سفر کرده است.

او گفته است که در سفرش به مصر، امارات و عربستان سعودی گفت‌وگو‌ها بارها به موضوع تهدید ناشی از غنی سازی هسته ای ایران، توسعه موشک‌های بالستیک و استفاده از شبه نظامیان نیابتی در سراسر منطقه بازمی‌گشت.

به نوشته نشنال، او گفت که پیامش در هر سه کشور مصر، امارات و عربستان این بوده که ایالات متحده شریک قابل اعتمادی است. او گفت: «فکر می‌کنم ما نگرانی‌های مشترکی داریم و نگرانی اصلی ما ایران است که از نظر من بی‌ثبات‌کننده‌ترین نیرو در خاورمیانه است. موضع ایالات متحده این است که اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد، اما نگرانی های ما در مورد ایران بسیار فراتر از توان و جاه طلبی‌های هسته‌ای آنها است.»

به نوشته نشنال او خواستار تلاشی هماهنگ برای مقابله با ایران و همچنین شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن شد.

فرمانده سنتکام پیشتر گفته بود شرکای ایالات متحده در منطقه نسبت به تعهد بلندمدت آمریکا نگران هستند.

در همین حال رسانه‌های اسرائيل گزارش داده‌اند که نیروی هوایی آمریکا با نیروی هوایی اسرائیل رزمایش مشترکی برگزار می‌کند که در آن نیروی هوایی آمریکا به هواپیماهای اسرائيلی سوخت‌رسانی می‌کند.

روزنامه اسرائيلی جروزالم پست روز چهارشنبه در گزارشی بدون آن که از مقامی آمریکایی و یا اسرائیلی نقل قول کند می‌نویسد که این رزمایش که در هفته‌های آینده برگزار می‌شود حمله اسرائیل به ایران را شبیه‌سازی می‌کند.

XS
SM
MD
LG