لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

لبنانی‌ها در انتخابات پارلمانی شرکت کردند


صف انتخابات در لبنان - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
صف انتخابات در لبنان - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

لبنانی‌ها روز یکشنبه در اولین انتخابات پارلمانی پس از فروپاشی اقتصادی این کشور شرکت کردند.

بسیاری از آنها می‌گویند که امیدوارند ضربه‌ای به سیاستمداران حاکم وارد کنند. لبنانی‌ها آنها را مقصر این بحران می‌دانند هر‌چند احتمال تغییرات اساسی در پی انتخابات ضعیف به نظر برسد.

در این انتخابات که اولین از سال ۲۰۱۸ است، گروه به شدت مسلح حزب الله و متحدانش که مورد حمایت ایران هستند محک‌ زده می‌شوند که آیا می‌توانند اکثریت پارلمانی خود را در بحبوحه فقر و خشم مردم از احزاب در قدرت، حفظ کنند یا خیر.

پس از آخرین رأی‌گیری در لبنان، این کشور شاهد یک فروپاشی اقتصادی بود که بانک جهانی می‌گوید طبقه حاکم آن را سازماندهی کرد و انفجار عظیم در بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ در آن اثر داشت.

به نوشته رویترز اما در حالی که تحلیلگران معتقدند که خشم عمومی می‌تواند به حضور نامزدهای اصلاح‌طلب کمک کند تا برخی کرسی‌ها را به دست آورند، انتظارات برای یک تغییر بزرگ در توازن قدرت پایین است چرا که ساختار سیاسی لبنان فرقه‌ای است و این به نفع احزاب مستقر در قدرت است.

در آخرین رای گیری در سال ۲۰۱۸ حزب الله و متحدانش، از جمله حزب مسیحی جنبش میهنی آزاد ۷۱ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان را به دست آوردند.

آن نتایج، نفوذ جمهوری اسلامی ایران در لبنان را بیشتر کرد.

رئیس یک مأموریت ناظر بر انتخابات از اتحادیه اروپا گفت که آنها «یک فضای آرام در داخل و خارج از حوزه های رای گیری» را شاهد بوده‌اند و «مشکلات جزئی» وجود داشته است.

یک عضو حزب نیروهای لبنان، یک گروه مسیحی دیگر همسو با عربستان گفت که حامیان حزب الله به نمایندگان آنها در سه منطقه حمله کردند و حداقل چهار نفر زخمی شدند. یک مقام حزب الله گفت که این گروه در یکی از آن حوزه‌ها هیچ حضوری نداشته است. این مقام بلافاصله برای اظهار نظر در مورد حوزه‌های دیگر به رویترز پاسخی نداد.

وزیر کشور لبنان گفته‌ است موارد امنیتی در «یک سطح قابل قبول» است.

XS
SM
MD
LG