لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

آنتونی بلینکن در کی‌یف: ایالات متحده «قاطعانه» از اوکراین حمایت می‌کند


دیدار وزیر خارجه آمریکا (راست) و رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه در کی‌یف
دیدار وزیر خارجه آمریکا (راست) و رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه در کی‌یف

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در کی‌یف و در جریان دیدار با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین گفت تعهد آمریکا به حمایت از اوکراین و تمامیت ارضی این کشور قاطعانه است. او همچنین خطاب به رهبران و شهروندان اوکراین گفت: «متحد بمانید و این اتحاد را تقویت کنید، چرا که این اتحاد هیچ‌گاه به این اندازه مهم نبوده است.»

وزیرخارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۹ دی و در جریان دیدار با رئیس جمهوری اوکراین افزود: «هدف از دیدارهایی مانند دیدار امروز، مذاکره و مشاوره فردا در برلین با دیگر متحدان اروپای این است که اطمینان پیدا کنیم با صدایی واضح و متحد با مسکو سخن می‌گوییم.»

آنتونی بلینکن پس از دیدار با رئیس جمهوری و وزیر خارجه اوکراین، در کنفرانسی خبری در وزارت خارجه اوکراین حاضر شد و گفت: «‌امروز این جا هستم که حمایت قاطعانه ایالات متحده از اوکراین و استقلال و تمامیت ارضی آن را اعلام کنم. مسکو به شکل سیستماتیک به دنبال تضعیف نهادهای مدنی و سیاسی اوکراین است. ما در حال همکاری هستیم تا با این اقدامات مقابله کنیم. همین امروز که با هم حرف می‌زنیم روسیه یکصد هزار نیرو در مرز مستقر کرده و می‌تواند در زمان کمی این تعداد را دوبرابر کند.»

این جا هستم که حمایت قاطعانه ایالات متحده از اوکراین و استقلال و تمامیت ارضی آن را اعلام کنم
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «پرزیدنت بایدن از من خواست این جا بیایم و حمایت قاطع آمریکا از اوکراین را اعلام و دیپلماسی را دنبال کنیم. دفاع از اوکراین هم در دستورکار ما قرار دارد. ما سال‌ها است در اوکراین سرمایه‌گذاری کرده و به حمایت‌های خود به ویژه در حوزه دفاعی ادامه می‌دهیم. برای ما این مسئله‌ای فراحزبی است و کنگره ایالات متحده هم قاطعانه و متحد آن را اعلام کرد.»

او در ادامه گفت یکی از ابزارهای روسیه، پاشیدن بذر اختلاف و شکاف در اوکراین است و افزود همکاری‌های دفاعی آمریکا با اوکراین تقویت شده و اگر نیاز باشد، بیشتر هم خواهد شد.

آنتونی بلینکن گفت پس از دیدارها در کی‌یف راهی برلین خواهد شد و همچنین جمعه این هفته در ژنو با سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه دیدار خواهد کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین پس از دیدار با رئیس جمهوری اوکراین و در پیامی در توئیتر گفت:‌ «در مورد مذاکرات با روسیه، رئیس جمهوری اوکراین را مطلع کرده و تاکید کردم هیچ‌ چیزی در مورد اوکراین، بدون حضور اوکراین انجام نمی‌شود.»

آقای بلینکن افزود: «من قدردان تعهد اوکراین به راهی صلح‌آمیز هستم و از روسیه می‌خواهم دیپلماسی را به عنوان تنها راه رو به جلو، دنبال کند.»

وزیر خارجه آمریکا پیش از دیدارهای رسمی خود در سفارت ایالات متحده و در میان کارکنان سفارت گفت: «در چند ماه گذشته و در پی حضور نظامی قابل توجه روسیه، روی مسئله اوکراین متمرکز شده‌ایم.»

آنتونی بلینکن افزود: «دو راه برای روسیه وجود دارد. نخست، راه دیپلماسی و گفت‌وگو و تلاش برای حل هرگونه اختلاف به شکل صلح‌آمیز و از راه دیپلماسی که راه شفاف و رو به جلو است، راهی مسئولانه و راهی است که ما آن را ترجیح می‌دهیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «راه دیگر این است که روسیه تخاصم‌ها را تشدید کند، که این راه برای روسیه پیامدهایی دارد. ما با هماهنگی با متحدان و شرکا، برای هر دوی این انتخاب‌ها آماده هستیم.»

XS
SM
MD
LG