لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

ایران، چین، و روسیه رزمایش «کمربند امنیت دریایی» برگزار می‌کنند


یک قایق سپاه - آرشیو
یک قایق سپاه - آرشیو

یک مقام روابط عمومی نیروهای مسلح ایران روز پنجشنبه گفت چین، روسیه، و ایران روز جمعه رزمایش مشترک دریایی برگزار خواهند کرد.

مصطفی تاج الدینی که خبرگزاری ایسنا او را «سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲» معرفی کرده است، می‌گوید این رزمایش در شمال اقیانوس هند برگزار می‌شود و سومین رزمایش مشترک دریایی بین سه کشور است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که از زمان روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران، او سیاست «نگاه به شرق» را برای تعمیق روابط با چین و روسیه در پیش گرفته است. تهران در ماه سپتامبر به سازمان همکاری شانگهای، یک نهاد امنیتی آسیای مرکزی به رهبری پکن و مسکو، پیوست.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز هفته گذشته به چین سفر کرد و ابراهیم رئیسی نیز، ایران روز پنجشنبه، با همتای روس خود در مسکو دیدار کرد.

چین و روسیه از جمله قدرت‌های جهانی در مذاکرات احیای برجام هستند که خواستار محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران در ازای برداشته شدن تحریم‌ها است.

تلاش جمهوری اسلامی ایران برای نزدیک شدن به چین در حالی است که شبکه خبری «سی‌ان‌ان» ماه گذشته میلادی در گزارشی اختصاصی خبر داد که آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا ارزیابی کرده‌اند که عربستان سعودی، رقیب منطقه‌ای ایران، برای نخستین بار در خاک خود به طور فعال مشغول تولید موشک‌های بالستیک با کمک چین است.

تاج الدینی همچنین گفت چین، روسیه و ایران که رزمایش‌های دریایی مشترک را در سال ۲۰۱۹ آغاز کردند، در آینده نیز به این رزمایش‌ها ادامه می‌دهند. این مقام نظامی به ایسنا گفت هدف از برگزاری این رزمایش تقویت امنیت و پایه‌های آن در منطقه و گسترش همکاری‌ بین سه کشور برای حمایت مشترک از صلح جهانی، امنیت دریایی و ایجاد یک جامعه دریایی با آینده مشترک است.

هر دو نیروی دریایی نیروهای مسلح ایران و سپاه پاسداران در این رزمایش شرکت خواهند کرد. به نوشته ایسنا، در این رزمایش تمرین‌های تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور ربوده شده، تیراندازی به اهداف مشخص، تیراندازی شبانه به اهداف هوایی و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی پیش‌بینی شده است.

XS
SM
MD
LG