لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

سفر ابراهیم رئیسی به مسکو با هدف گسترش روابط تجاری ایران با روسیه


ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین،‌ روسای جمهوری ایران و روسیه
ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین،‌ روسای جمهوری ایران و روسیه

ابراهیم رئیسی٬ رئیس جمهوری ایران٬ در سفر خود به روسیه روز چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه با ولادیمیر پوتین٬ رئیس جمهوری این کشور٬ در کاخ کرملین دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در دیدار با همتای روس خود با اعلام این که ایران به دنبال «همکاری‌های دائمی و راهبردی» با روسیه است٬ تاکید کرد که تهران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط خود با مسکو ندارد.

ابراهیم رئیسی همچنین از تصمیم دولت برای افزایش حجم روابط تجاری با روسیه خبر داد و به اسناد همکاری راهبردی میان دو کشور اشاره کرد که به گفته وی٬ «افق روابط تهران و مسکو را در طول ۲۰ سال آینده مشخص خواهد کرد.»

رئیس جمهوری ایران درباره جزئیات این اسناد همکاری توضیح بیشتری نداده و اعلام نکرده است که این اسناد در سفر وی به مسکو امضا خواهد شد یا نه.

پوتین از «کمک‌های مشترک ایران و روسیه به دولت بشار اسد در سوریه» به عنوان یکی از نمونه‌های میان دو کشور نام برد

ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه به همراه تعدادی از اعضای کابینه خود به مسکو سفر کرد. این سفر برای دو روز برنامه‌ریزی شده است و در آن وزیران امور خارجه، اقتصاد، و نفت ابراهیم رئیسی را همراهی می‌کنند.

ولادیمیر پوتین٬ رئیس جمهوری روسیه، نیز در دیدار با همتای ایرانی خود تاکید کرد که تهران و مسکو همکاری‌های نزدیکی در سطح جهانی دارند.

وی از «کمک‌های مشترک ایران و روسیه به دولت بشار اسد در سوریه» به عنوان یکی از نمونه‌های این همکاری نام برد.

به گفته رئیس جمهوری روسیه٬ برنامه هسته‌ای تهران و وضعیت افغانستان نیز از دیگر موضوعات مورد مذاکره میان روسای جمهوری ایران و روسیه است.

ولادیمیر پوتین همچنین از گسترش روابط تجاری تهران و مسکو خبر داد و اعلام کرد که در سال گذشته حجم روابط تجاری دو کشور رشدی ۳۸ درصدی داشته است.

خبرگزاری‌های ایران هدف از این سفر را گفت‌وگوی روسای جمهوری دو کشور بر سر روابط تهران- مسکو و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی عنوان کرده‌اند.

سفر ابراهیم رئیسی به روسیه یک هفته پس از حضور حسین امیرعبداللهیان٬ وزیر امور خارجه ایران٬ در پکن و اعلام اجرایی شدن «سند جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین» صورت می‌گیرد

علی بهادری جهرمی،‌ سخنگوی دولت ایران، اعلام کرده است که ابراهیم رئیسی در مجلس دوما نیز سخنرانی خواهد کرد.

به گفته وی٬ دیدار با فعالان اقتصادی و نفتی و دیدار با ایرانیان مقیم روسیه از دیگر برنامه‌های سفر ابراهیم رئیسی به مسکو خواهد بود.

روسیه یکی از متحدان اصلی ایران به شمار می‌رود که در مذاکرات احیای برجام در وین نیز حضور دارد.

سفر ابراهیم رئیسی به روسیه یک هفته پس از حضور حسین امیرعبداللهیان٬ وزیر امور خارجه ایران٬ در پکن و اعلام اجرایی شدن «سند جامع همکاری ۲۵ ساله ایران و چین» صورت می‌گیرد.

ابراهیم رئیسی در حالی از همکاری طولانی‌مدت با روسیه خبر داده که امضای قرارداد ۲۵ ساله با چین طی روزهای اخیر موجی از انتقادات را به‌دنبال داشت. قراردادی که به رغم واکنش‌های گسترده افکار عمومی هنوز جزئیات آن منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG